Веће језика и комуникације обележило Дан просветних радника, 8. новембар

„Кад се улоге у учионици замене“      

Веће језика и комуникације обележило Дан просветних радника, 8. новембар 

Знање представља једну од највећих вредности за човека, а учење у школи треба да буде праћено игром и радошћу његовог освајања. У нашој школи је то ових дана било главно задужење наставника. Наставници су овог пута сели у ђачке клупе и своје место предавача уступили својим ученицима. Том игром, која се зове замена улога, наставници српског језика и књижевности и енглеског језика обележили су Дан просветних радника, 8. новембар.  

У одељењу 6/5 данас час српског језика и књижевности уместо своје наставнице Наташе Митровић одржали су  ученици Наталија Тијанић, Давид Хренко, Елена Гајић, Елена Грујичић, Андријана Радосављевић и Неда Вујовић. „Мали наставници” своје другове су упознали са биографијом писца Сергеја Јесењина. У њиховим очима засијала је туга док су слушали „Песму о керуши”. Говорећи о тужној судбини керуше и њених младунаца, сви ученици су показали емпатију и желели су да поделе своја осећања са другима. Било је лепо видети како „наставници” и ученици сарађују и труде се да што боље испредају, односно науче нову лекцију. Пре часа предавачи су својој наставници открили да су лако припремили предавање јер су били сложни, и свако је свој део урадио на време. Били су јако узбуђени што ће за Дан просветних радника бити у улози наставника јер су то одувек желели. 

Час енглеског језика у одељењу 3/4 код наставнице Олгице Матовић одржали су ученици 7/4 Адриана Вучићевић и Вук Стевић, учесник финала Хипо такмичења. Садржајно и интересантно је било обнављати градиво уз добро вођење часа нових наставника. Одушевљење је било присутно код свих актера овог часа. 

На часу енглеског језика наставнице Оље Радосављевић, ученици 8/6  Алекса Радосављевић и Јанко Лазаревић су лекције предавали по истом моделу као и њихова наставница. Брзо су, чини се, савладали тај део нашег посла и можда у будућности пронашли своје занимање и свој метод рада. 

Преузевши улогу својих наставница српског језика Наде Тијанић, Марине Лончаревић и Анице Вучинић, ђаци-наставници су пренели своје утиске о лепоти наставничке професије. Осећали су се важним док стоје пред одељењем као неко ко ће подучавати и поносни јер у њима ђаци виде оазу знања. Ипак, осетили су и другу страну нашег позива. Пре часа се треба добро припремити, а на часу се опремити добрим стрпљењем, концентрацијом и енергијом. Запазили су да читаво наставничко ангажовање, упркос тешкоћама, веома испуњава душу. 

Ученице 5/2 Искра Ивковић, Мила Јевђић и Емилија Попадић су озбиљно схватиле улогу наставника. Написале су припрему, понеле лаптоп, фасцикле, обезбедиле материјал и темељно савладале лекцију коју предају. Тако су на часу енглеског језика код наставнице Кристине Павловић ученице потпуно ушле у улогу наставника и са великим задовољством је „играле“.  

Наставница енглеског језика Тања Радовић је Дан просведтних радника обележила организовањем часова енглеског језика у другом разреду које су одржале ученице које у шестом разреду овај предмет похађају по напредном програму. У 2-1 час је одржала Анђела Живковић 6-4, у 2-2  Мина Профировић 6-5, у 2-3 Невена Здравковић 6-4, у 2-4 Анђелија Караичић и у 2-5 Софија Алексић 6-4. Тема која се тренутно ради у другом разреду је Мy house, a наставна јединица Аctivity time 2. Ученице шестог разреда су се током претходних часова упознале са начином рада у млађим разредима, а затим током 7. и 8.11.2024. године са ученицима другог разреда вежбале вокабулар и констуркције везане за ову тему уз помоћ флеш картица, дигиталног уџбеника, игру улога, певање и описивање своје собе које су ученици цртали или правили од рециклажних материјала. Ученице које су реализовале ове часове имале су прилику да се упознају са занимањем професора енглеског језика и свим лепотама професије просветног радника, док су мали ђаци другог разреда уживали у промени и новим активностима.  Многи су пожелели да енглески знају тако добро као нове ученице-наставнице и да и они пробају да држе час.  

Пуно је лепих утисака и жеља да ова пракса буде чешћа јер свима пружа много нових сазнања и радости учења. 

Након свега, уочили смо да наш позив у очима ученика носи магију и привлачност и надамо се да ће им године које су пред њима одржати овај ентузијазам. Очекујемо да нам се, једног дана, неко од ових ученика за катедром и истински придружи. 

Веће језика и комуникације 

(Текстове уредила Аница Вучинић, наставник српског језика и књижевности) 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Обележавање 20 година двојезичне наставе у Србији

На позив две двојезичне француско-српске школе Треће београдске гимназије и ОШ „Владислав Рибникар“ представници нашег двојезичног тима директорка Марина Вучинић, наставник  у двојезичној настави Милош Дедеић и координатор двојезичне наставе Тања Радовић присуствовали су предивно осмишљеној приредби поводом обележавања 20 година двојезичне наставе у Дечијем културном центру у Таковској 8 у Београду. Поред представника Министарства

детаљније »

КВИЗ ИЗ ОБЛАСТИ ПРОТИВПОЖАРНЕ ЗАШТИТЕ У КРАЉЕВУ

У петак 22.11.2024.г. Градски ватрогасни савез и Добровољно ватрогасно друштво Краљево организовали су квиз знања из области противпожарне заштите. Ученици наше школе са екипама „ Б“ категорије девојчица и дечака учествовали су у такмичењу. Екипа дечака у саставу: Страхиња Јовановић, Матија Утвић, Михајло Јанковић и Јанко Недељковић освојили су друго место и пехар. Екипа девојчица

детаљније »

Трећа конференција „Школа новца за основца“

Директорка наше школе Марина Вучинић и помоћник директора Кристина Павловић су 28.новембра присуствовале трећој конференцији под називом „Школа новца за основца“ одржаној у Београду у Хотелу „М“, на којој су представљени најбољи примери из праксе. Пројекат „Школа новца за основца“ је покренуло Министарство просвете заједно са Ерсте Банком 2020. године са циљем да унапреди знање ученика и помогне им да се боље припреме за свет финансија. У присуству наставника, учитеља и директора школа, представника Министарства просвете, Завода за унапређивање образовања и васпитања и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, конференцију је отворио Милан Пашић, помоћник министра просвете из Сектора за предшколско и основно образовање и васпитање. На конференцији се говорило о значају оснивања Ученичких задруга и потребе за јачањем предузетничких компетенција ученика од најмлађег узраста. Након тога, уследило је представљање примера добре праксе, па су тако били изложени производи наше Ученичке задруге Батаљонци – касице прасице, које су одлична идеја за подстицање финансијске писмености, нарочито међу ученицима основношколског узраста. Kроз игру са штедњом, ученици уче основне принципе новца, штедње и постављања циљева. Стављањем новчића у касицу прасицу, развијају свест о вредности новца и како мала уштеда може да расте током времена, што им помаже да у будућности доносе паметније финансијске одлуке. Присутнима се обратио и др Златко Грушановић, директор Завода за унапређивање образовања и васпитања. Конференција је обухватила и панел дискусију под називом „Унапређивање рада школе кроз развој међупредметних компетенција – финансијска писменост и предузетништво“.

детаљније »

Интерактивна радионица поводом Светског дана борбе против ХИВ-а који се обележава 1. децембра

Људи нису намерно зли, него из незнања. Треба знати шта је добро да би чинили. (Сократ) Благовремено упознавање са чињеницама о одговорном понашању, заштити и самом вирусу најбољи је начин превенције, а превенција је у модерном друштву кључна здравствена заштита! У Основној школи „IV краљевачки батаљон” радо и често организујемо предавања, трибине, радионице на све

детаљније »

ПОСЕТА ПРЕДСТАВНИКА РЕГИОНАЛНЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК (RELO) АМЕРИЧКЕ АМБАСАДЕ У БЕОГРАДУ OШ „IV КРАЉЕВАЧКИ БАТАЉОН“ 26.11.2024.

После дуже паузе ОШ „IV краљевачки батаљон“ наставља своју сарадњу са RELO канцеларијом Америчке амбасаде у Београду ради унапређења компетенција својих двојезичних ученика и наставника. Гости школе били су Francis Westbrook, регионална директорка програма за енглески језик при Амбасади САД, Драгана Обрадовић, координатор за енглески језик и америчке студије, Ивана Банковић, асистент RELO, и Susie

детаљније »

Друга међународна конференција образовања – „Образовање – поглед у будућност“

Међународна конференција „ОБРАЗОВАЊЕ – ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ“ у организацији Савеза учитеља Републике Србије и Факултетета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду, одржана је 23. -24. новембра на Факултету за образовање учитеља и васпитача – Београд,  и имала је могућност онлајн праћења. Циљ конференције је унапређивање наставног рада кроз сагледавање изазова и могућности са

детаљније »
Scroll to Top