КЊИЖЕВНИ МАРАТОН

Стрип и терапија здружени у књижевном делу – прави изазов за наше књигољупце

Ана Петровић о свом роману са ученицима наше школе

            Настављено је и данас дружење писаца са нашим ученицима у оквиру књижевног маратона Батаљонци књигољупци. Гошћа Ана Петровић, писац романа Стрипотерапија, разговарала  је са писцем Дејаном Алексићем путем видео-конференцијске везе. Говорила је  о свом делу, мотивима за писање и процесу настајања овог необичног књижевног ткива. Посебно интересантна су била питања наших ученика, којих је данас било много, што говори о заинтересованости за тему и нарочито о отворености коју је подстакла ова харизматична списатељица.

           Ана Петровић је по свом основном позиву ликовни уметник, илустратор књига и аутор стрипа Тони Зец. За литерарни првенац, Стрипотерапију, добила је награду Душан Радовић.

            Дејан Алексић, као водитељ програма и организатор манифестације, упутио је Ану Петровић у карактер и циљ књижевног маратона и истакао његову омиљеност међу ђацима наше школе. О томе говори чињеница да више од 30 процената ученика школе учествује у њему. У вези са романом Стрипотерапија, који је у програму књижевног маратона, а који има сложенију и озбиљнију тематику, Дејан Алексић је изнео мишљење да не потцењује никада ученике као читаоце, те да сматра да и ова књига има велику васпитну улогу и да  умногоме доприноси унапређењу књижевног укуса ученика.

            Одговарајући на питања водитеља програма и ученика, Ана Петровић је говорила о личном искуству које ју је подстакло да створи овакво дело. То је осећање усамљености и потреба за разговором. Тако су јунакиње ове књиге постале Примењена Уметница – клијент и Психолошкиња – психотерапеуткиња. У књизи се прати сложен однос између њих двеју који укључује однос поверења, отварања и изношења најличнијих емоција и мисли.

 Ово дело је најпре настајало на друштвеној мрежи као стрип да би најзад било уобличено као књига. Подршка коју је добила на друштвеним мрежама охрабрила је Ану да стрипове преточи у модеран роман. Она је сугерисала да, иако се брзо чита, ово дело захтева велику пажњу и укључивање у литерани свет тако што се истовремено мора пратити цртеж који је некад допуна, а некад илустрација тексту. Посебна драж романа је хумор који избија из реплика, алузија и дијалога који се откривају у контексту.

Ученике је занимало много тога: како се ауторка осмелила да употреби одређене речи, какву подршку је имала од мајке, такође књижевнице, да ли роман има наставак, може ли књига бити терапија, да ли јој је било тешко да најличнија размишљања и осећања подели са публиком. На сва питања Ана је одговарала са задовољством, уз велико уважавање младе публике.

Дејан Алексић је разговор привео крају износећи мишљење да Стрипотерапија  доноси много новина у свет књижевности и да за све читаоце сама књига и процес читања јесу најбоља терапија.

После данашње књижевне трибине, наши ученици изашли су пуни утисака, оплемењени и продуховљени. Искрила је жеља за  новим сусретима са писцима, што је највећи добитак за наше ђаке, које је путем читања добрих књижевних дела најбоље васпитавати.

                                                               Аница Вучинић, професор српског језика и књижевности

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Обележавање 20 година двојезичне наставе у Србији

На позив две двојезичне француско-српске школе Треће београдске гимназије и ОШ „Владислав Рибникар“ представници нашег двојезичног тима директорка Марина Вучинић, наставник  у двојезичној настави Милош Дедеић и координатор двојезичне наставе Тања Радовић присуствовали су предивно осмишљеној приредби поводом обележавања 20 година двојезичне наставе у Дечијем културном центру у Таковској 8 у Београду. Поред представника Министарства

детаљније »

КВИЗ ИЗ ОБЛАСТИ ПРОТИВПОЖАРНЕ ЗАШТИТЕ У КРАЉЕВУ

У петак 22.11.2024.г. Градски ватрогасни савез и Добровољно ватрогасно друштво Краљево организовали су квиз знања из области противпожарне заштите. Ученици наше школе са екипама „ Б“ категорије девојчица и дечака учествовали су у такмичењу. Екипа дечака у саставу: Страхиња Јовановић, Матија Утвић, Михајло Јанковић и Јанко Недељковић освојили су друго место и пехар. Екипа девојчица

детаљније »

Трећа конференција „Школа новца за основца“

Директорка наше школе Марина Вучинић и помоћник директора Кристина Павловић су 28.новембра присуствовале трећој конференцији под називом „Школа новца за основца“ одржаној у Београду у Хотелу „М“, на којој су представљени најбољи примери из праксе. Пројекат „Школа новца за основца“ је покренуло Министарство просвете заједно са Ерсте Банком 2020. године са циљем да унапреди знање ученика и помогне им да се боље припреме за свет финансија. У присуству наставника, учитеља и директора школа, представника Министарства просвете, Завода за унапређивање образовања и васпитања и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, конференцију је отворио Милан Пашић, помоћник министра просвете из Сектора за предшколско и основно образовање и васпитање. На конференцији се говорило о значају оснивања Ученичких задруга и потребе за јачањем предузетничких компетенција ученика од најмлађег узраста. Након тога, уследило је представљање примера добре праксе, па су тако били изложени производи наше Ученичке задруге Батаљонци – касице прасице, које су одлична идеја за подстицање финансијске писмености, нарочито међу ученицима основношколског узраста. Kроз игру са штедњом, ученици уче основне принципе новца, штедње и постављања циљева. Стављањем новчића у касицу прасицу, развијају свест о вредности новца и како мала уштеда може да расте током времена, што им помаже да у будућности доносе паметније финансијске одлуке. Присутнима се обратио и др Златко Грушановић, директор Завода за унапређивање образовања и васпитања. Конференција је обухватила и панел дискусију под називом „Унапређивање рада школе кроз развој међупредметних компетенција – финансијска писменост и предузетништво“.

детаљније »

Интерактивна радионица поводом Светског дана борбе против ХИВ-а који се обележава 1. децембра

Људи нису намерно зли, него из незнања. Треба знати шта је добро да би чинили. (Сократ) Благовремено упознавање са чињеницама о одговорном понашању, заштити и самом вирусу најбољи је начин превенције, а превенција је у модерном друштву кључна здравствена заштита! У Основној школи „IV краљевачки батаљон” радо и често организујемо предавања, трибине, радионице на све

детаљније »

ПОСЕТА ПРЕДСТАВНИКА РЕГИОНАЛНЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК (RELO) АМЕРИЧКЕ АМБАСАДЕ У БЕОГРАДУ OШ „IV КРАЉЕВАЧКИ БАТАЉОН“ 26.11.2024.

После дуже паузе ОШ „IV краљевачки батаљон“ наставља своју сарадњу са RELO канцеларијом Америчке амбасаде у Београду ради унапређења компетенција својих двојезичних ученика и наставника. Гости школе били су Francis Westbrook, регионална директорка програма за енглески језик при Амбасади САД, Драгана Обрадовић, координатор за енглески језик и америчке студије, Ивана Банковић, асистент RELO, и Susie

детаљније »

Друга међународна конференција образовања – „Образовање – поглед у будућност“

Међународна конференција „ОБРАЗОВАЊЕ – ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ“ у организацији Савеза учитеља Републике Србије и Факултетета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду, одржана је 23. -24. новембра на Факултету за образовање учитеља и васпитача – Београд,  и имала је могућност онлајн праћења. Циљ конференције је унапређивање наставног рада кроз сагледавање изазова и могућности са

детаљније »
Scroll to Top