Највернији такмичари – наши осмаци

Четвртог дана књижевног маратона „Батаљонци књигољупци“ такмичили су се, можемо слободно рећи, најбољи ученици, наши осмаци. Такав епитет залужују с обзиром на одговорност коју су показали према овој манифестацији и на све поштовање за писану реч и књижевност. Упркос свим обавезама које имају у овом делу године, носила их је снажна жеља да у књижевном маратону учествују и ове, завршне године боравка у ОШ „IV краљевачки батаљон“.
Три тима су књижевним делима приступили зрело, показујући одлично знање из књижевности, а њихова маштовитост и духовитост одушевили су жири и публику.
Победничку екипу „ Калиопе“ чиниле су ученице 8/5: Милица Лишанин, Милица Караичић, Ива Вучковић, Софија Срећковић и Милена Трифуновић.
У визуелном делу представљања књиге осмислиле су плакат за књигу „Мисија: Музеј“ Иване Нешић. Иза сваке илустрације налазило се писамце којим се дубље задире у свет ове интересантне књиге. Тако су показале да је књижевност магија у коју се продире корак по корак и која води до најдубљих истина о свету.
Драмски део био је изведен уз сведену, али добро одабрану сценографију, слику Саве Шумановића. Откриле су нам пуну свест о значају музеја и књижевног стваралаштва за свеукупни развој личности и друштва. На крају, у квизу су бриљирале са осамнаест тачних одговора.
Другопласирани тим „Бескрајни ум“ чиниле су ученице 8/4. Емилија Лазовић, Ина Зечевић и Николина Данић. Најинтересантнији део у њиховом представљању био усмени део који је комбиновао све облике уметничког изражавања: сјајно изведен монолог уз наративне и дијалошке делове. У визуелном делу, њихов плакат биоје право мало ремек-дело збирке цртежа.
Трећи тим је одабиром свог имена „Деца лоших музичара“ показао један изграђен музички укус. Њега су чинили ученици 8/6: Елена Миловановић, Ђурђа Адамовић, Вук Анђелковић и Алекса Мунитлак. Они су одабрали класичнији облик визуелног представљања књиге, пауер поинт презентацију, док су за драмски део део одабрали једну свакодневну сцену из ђачког живота.
Сва три тима су се фокусирала да својим тумачењем покажу зашто одабране књиге треба прочитати, у чему је њихова лепота и књижевна вредност. Тиме су показали зрелост, знање из књижевности и верност Маратону.
Овакве похвале дао је и жири, који су чиниле: Ана Гвозденовић, уредница у Издавачкој кући „Повеља“, Горица Динуловић, глумица Краљевачког позоришта и Ана Милуновић, професор српског језика и књижевности у ОШ „СветозарМарковић“.
Поносне смо на ове ученике који су се на најлепши начин опростили са „Књигољупцима“, али не и са књижевношћу. Они ће бити наши мисионари и прави драгуљи школа које буду похађали. Желимо им сву срећу!
 
Аница Вучинић и Марина Лончаревић, професори српског језика и књижевности
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

БОГАТ ЈЕ ОНАЈ КОМЕ МАЛО ТРЕБА

Једна од највећих тајни је како сачувати дете у себи, како остати чистог срца и радозналог ума и радовати се када нам свет не пружа прилике за радост. Верује се да писци знају тајну. Они припадају посебном свету где им је друштво Месец, како каже Добрица Ерић. Играју се речима, свет виде другачијим очима и

детаљније »

ЛЕПИМ РЕЧИМА ДО ЛЕПШЕГ СВЕТА Награда на међународној смотри литерарног стваралаштва

Поезија је узвишени облик употребе речи. Некада је било сматрано да богови проговарају кроз песнике и да тако преносе своје поруке. Кроз векове, поезија се трансформисала, била сведок или учесник великих историјских догађаја, давала реч оним невидљивим, обесправљеним, али и позивала на откривање истина. Истина је да је поезија свуда око нас, али не уме

детаљније »

Важно обавештење за ученике у вези завршног испита

Важно обавештење за ученике: – тест из српског/матерњег језика је 23.06.2025.год.,  из математике 24.06.2025.год. и тест из изабраног предмета је 25.06.2025.год; – дозвољени прибор за ученике: ЗА СРПСКИ/МАТЕРЊИ ЈЕЗИК И ТЕСТ ИЗ ИЗАБРАНОГ ПРЕДМЕТА – графитна и плава хемијска оловка и гумица, ЗА МАТЕМАТИКУ – графитна оловка, плава хемијска оловка, гумица, троугао, лењир и шестар;

детаљније »

ИСТОРИЈА УЧИ, КУЛТУРА ОПЛЕМЕЊУЈЕ

Да бисмо боље разумели садашњост, морамо познавати прошлост, посебно вредновати културно наслеђе предака који су својим радом и делима оставили трага у грађењу националног идентитета. Те ватре догласнице су били њихови поступци, велики подвизи, завештања, али и задужбинарство. Захваљујући др Оливери Радојковић Чоловић, великом стручњаку из области анестезиологије и реанимације, али и великој доброчинитељки, Народни

детаљније »

ВЕЧИТА ПРИЧА О МАЛОМ ПРИНЦУ Изложба у НБ „Стефан Првовенчаниˮ поводом 80 година од првог издања омиљеног романа Антоана де Сент Егзиперија

Ако некада будете у Африци, и стали испод звезде која се смеје и учини вам се да видите дечака златне косе који не одустаје од постављеног питања док не добије одговор, знаћете ко је то. У пределу који је и најлепши и најтужнији, остао је дечак који нам својим једноставним реченицама открива најважније истине, суочава

детаљније »
Scroll to Top