Највернији такмичари – наши осмаци

Четвртог дана књижевног маратона „Батаљонци књигољупци“ такмичили су се, можемо слободно рећи, најбољи ученици, наши осмаци. Такав епитет залужују с обзиром на одговорност коју су показали према овој манифестацији и на све поштовање за писану реч и књижевност. Упркос свим обавезама које имају у овом делу године, носила их је снажна жеља да у књижевном маратону учествују и ове, завршне године боравка у ОШ „IV краљевачки батаљон“.
Три тима су књижевним делима приступили зрело, показујући одлично знање из књижевности, а њихова маштовитост и духовитост одушевили су жири и публику.
Победничку екипу „ Калиопе“ чиниле су ученице 8/5: Милица Лишанин, Милица Караичић, Ива Вучковић, Софија Срећковић и Милена Трифуновић.
У визуелном делу представљања књиге осмислиле су плакат за књигу „Мисија: Музеј“ Иване Нешић. Иза сваке илустрације налазило се писамце којим се дубље задире у свет ове интересантне књиге. Тако су показале да је књижевност магија у коју се продире корак по корак и која води до најдубљих истина о свету.
Драмски део био је изведен уз сведену, али добро одабрану сценографију, слику Саве Шумановића. Откриле су нам пуну свест о значају музеја и књижевног стваралаштва за свеукупни развој личности и друштва. На крају, у квизу су бриљирале са осамнаест тачних одговора.
Другопласирани тим „Бескрајни ум“ чиниле су ученице 8/4. Емилија Лазовић, Ина Зечевић и Николина Данић. Најинтересантнији део у њиховом представљању био усмени део који је комбиновао све облике уметничког изражавања: сјајно изведен монолог уз наративне и дијалошке делове. У визуелном делу, њихов плакат биоје право мало ремек-дело збирке цртежа.
Трећи тим је одабиром свог имена „Деца лоших музичара“ показао један изграђен музички укус. Њега су чинили ученици 8/6: Елена Миловановић, Ђурђа Адамовић, Вук Анђелковић и Алекса Мунитлак. Они су одабрали класичнији облик визуелног представљања књиге, пауер поинт презентацију, док су за драмски део део одабрали једну свакодневну сцену из ђачког живота.
Сва три тима су се фокусирала да својим тумачењем покажу зашто одабране књиге треба прочитати, у чему је њихова лепота и књижевна вредност. Тиме су показали зрелост, знање из књижевности и верност Маратону.
Овакве похвале дао је и жири, који су чиниле: Ана Гвозденовић, уредница у Издавачкој кући „Повеља“, Горица Динуловић, глумица Краљевачког позоришта и Ана Милуновић, професор српског језика и књижевности у ОШ „СветозарМарковић“.
Поносне смо на ове ученике који су се на најлепши начин опростили са „Књигољупцима“, али не и са књижевношћу. Они ће бити наши мисионари и прави драгуљи школа које буду похађали. Желимо им сву срећу!
 
Аница Вучинић и Марина Лончаревић, професори српског језика и књижевности
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Обележавање 20 година двојезичне наставе у Србији

На позив две двојезичне француско-српске школе Треће београдске гимназије и ОШ „Владислав Рибникар“ представници нашег двојезичног тима директорка Марина Вучинић, наставник  у двојезичној настави Милош Дедеић и координатор двојезичне наставе Тања Радовић присуствовали су предивно осмишљеној приредби поводом обележавања 20 година двојезичне наставе у Дечијем културном центру у Таковској 8 у Београду. Поред представника Министарства

детаљније »

КВИЗ ИЗ ОБЛАСТИ ПРОТИВПОЖАРНЕ ЗАШТИТЕ У КРАЉЕВУ

У петак 22.11.2024.г. Градски ватрогасни савез и Добровољно ватрогасно друштво Краљево организовали су квиз знања из области противпожарне заштите. Ученици наше школе са екипама „ Б“ категорије девојчица и дечака учествовали су у такмичењу. Екипа дечака у саставу: Страхиња Јовановић, Матија Утвић, Михајло Јанковић и Јанко Недељковић освојили су друго место и пехар. Екипа девојчица

детаљније »

Трећа конференција „Школа новца за основца“

Директорка наше школе Марина Вучинић и помоћник директора Кристина Павловић су 28.новембра присуствовале трећој конференцији под називом „Школа новца за основца“ одржаној у Београду у Хотелу „М“, на којој су представљени најбољи примери из праксе. Пројекат „Школа новца за основца“ је покренуло Министарство просвете заједно са Ерсте Банком 2020. године са циљем да унапреди знање ученика и помогне им да се боље припреме за свет финансија. У присуству наставника, учитеља и директора школа, представника Министарства просвете, Завода за унапређивање образовања и васпитања и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, конференцију је отворио Милан Пашић, помоћник министра просвете из Сектора за предшколско и основно образовање и васпитање. На конференцији се говорило о значају оснивања Ученичких задруга и потребе за јачањем предузетничких компетенција ученика од најмлађег узраста. Након тога, уследило је представљање примера добре праксе, па су тако били изложени производи наше Ученичке задруге Батаљонци – касице прасице, које су одлична идеја за подстицање финансијске писмености, нарочито међу ученицима основношколског узраста. Kроз игру са штедњом, ученици уче основне принципе новца, штедње и постављања циљева. Стављањем новчића у касицу прасицу, развијају свест о вредности новца и како мала уштеда може да расте током времена, што им помаже да у будућности доносе паметније финансијске одлуке. Присутнима се обратио и др Златко Грушановић, директор Завода за унапређивање образовања и васпитања. Конференција је обухватила и панел дискусију под називом „Унапређивање рада школе кроз развој међупредметних компетенција – финансијска писменост и предузетништво“.

детаљније »

Интерактивна радионица поводом Светског дана борбе против ХИВ-а који се обележава 1. децембра

Људи нису намерно зли, него из незнања. Треба знати шта је добро да би чинили. (Сократ) Благовремено упознавање са чињеницама о одговорном понашању, заштити и самом вирусу најбољи је начин превенције, а превенција је у модерном друштву кључна здравствена заштита! У Основној школи „IV краљевачки батаљон” радо и често организујемо предавања, трибине, радионице на све

детаљније »

ПОСЕТА ПРЕДСТАВНИКА РЕГИОНАЛНЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК (RELO) АМЕРИЧКЕ АМБАСАДЕ У БЕОГРАДУ OШ „IV КРАЉЕВАЧКИ БАТАЉОН“ 26.11.2024.

После дуже паузе ОШ „IV краљевачки батаљон“ наставља своју сарадњу са RELO канцеларијом Америчке амбасаде у Београду ради унапређења компетенција својих двојезичних ученика и наставника. Гости школе били су Francis Westbrook, регионална директорка програма за енглески језик при Амбасади САД, Драгана Обрадовић, координатор за енглески језик и америчке студије, Ивана Банковић, асистент RELO, и Susie

детаљније »

Друга међународна конференција образовања – „Образовање – поглед у будућност“

Међународна конференција „ОБРАЗОВАЊЕ – ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ“ у организацији Савеза учитеља Републике Србије и Факултетета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду, одржана је 23. -24. новембра на Факултету за образовање учитеља и васпитача – Београд,  и имала је могућност онлајн праћења. Циљ конференције је унапређивање наставног рада кроз сагледавање изазова и могућности са

детаљније »
Scroll to Top