Недеља ружичастих мајица

НЕДЕЉА  РУЖИЧАСТИХ МАЈИЦА

„КРОЗ  РУЖИЧАСТА  ВРАТА“    20.– 24. фебруар 2023.године

Основна школа „IV краљевачки батаљон“,  дуги низ година обележава Дан ружичастих мајица и Међународни дан превенције вршњачког насиља у школама  на различите начине.  Ове године, један од најистакнутијих датума у школском календару, обележен је кроз низ активности у току  тематске недеље  под  слоганом  „Кроз ружичаста врата“.

 Постављањем „ружичастих врата“, у понедељак 20.фебруара,  почела је  „Недеље ружичастих мајица“ у нашој школи. Како школа има три улаза, на сваком улазу постављена су ружичаста врата, што има своју симболику. Врата, представљају пролаз из једног „света“ у други, из проблематичног  у познати, сигурни простор. Троја врата катедрале или цркве означавају веру, наду и љубав.  И наша „троја ружичаста врата“ представљају веру и наду у победу против насиља. Тог дана су ученици вршњачког тима, ученичког парламента и ученици који су на појачаном васпитном раду реализовали дистрибуцију порука о ненасиљу у свим одељењима од I  до VIII разреда. Учитељи, одељенске старешине и предметни наставници су са ученицима анализирали сваку поруку. Активности првог тематског дана завршене су трибином у амфитеатру наше школе под мотом „Обојмо свет ружичасто“, којој су присуствовали ученици  V и VII разреда. Водио се разговор о вршњачком насиљу и важности његовог спречавања, о мерама које сви заједно можемо предузети да смањимо вршњачко насиље. „Трибина“ је за собом оставила велики траг у виду ученичких порука: „Сви смо важни, посебни, јединствени“, „Сви смо вредни и драгоцени“, „Свако од нас је разлог за нечији осмех“…

Други дан тематске недеље био је „Уметнички дан – Дан за музику и цртање“. Ученици VII и  VIII  су у амфитеатру школе реализовали интерактивну радионицу која је имала за циљ да покаже да певање и играње, цртање и  доцртавање, на одређен начин, постају „превентивно средство“ које   доприноси смањењу стреса и агресивног понашања код деце и младих. Ученици I и II  разреда су у  учионицама певали песме о пријатељству, цртали и дизајнирали своје ружичасте мајице, писали поруке против насиља… Исписане поруке на папирним ружичастим мајицама, доказују колико су и малишани свесни проблема насиља и потребе за толерантним друштвом. Панои са порукама изложени су у холу школе.

Данас, 22.фебруара 2023.године је Дан ружичастих мајица – Дан борбе против вршњачког насиља и наша централна манифестација. Наша школа је паноима са порукама мира, пријатељства, једнакости и порука против насиља „обојена у ружичасто“. Један од моћних начина који се у школама може применити у борби против вршњачког насиља је играње форум театра или „форум сцена“. Зато су ученици  III  и  V  разреда  реализовали  су  „позоришну трибину“ – „Наша снага је у нашим различитостима“ и тиме показали  да стремимо правим вредностима као што су прихватање различитости, поштовање свакога без обзира на разлике међу нама, да негујемо емпатију и толеранцију. Позоришна трибина је практичан начин деловања против вршњачког насиља са циљем оснаживања жртве и указивање на начине борбе против насиља. Порука наше данашње „форум сцене“ подстиче ученике да размишљају о томе како могу допринети смањењу вршњачког насиља. Поручује да не постоји савршен рецепт за борбу против њега, и  да је зато је важно да свако од нас учини нешто у својој области деловања да помогне жртвама, али и онима који су означени као починиоци. И каже да, било да сте жртва, починилац или посматрач, не чекајте да донесете одлуку и не гурајте проблеме под тепих, потражите помоћ јер насиље никада није решење. Наша снага и решење је у прихватању наших различитости. Показали смо да стремимо правим вредностима као што су прихватање различитости, поштовање свакога без обзира на разлике међу нама, да негујемо емпатију и толеранцију.

 У четвртак, 23.фебруара, планирано је да ученици  IV разреда допринос  „Недељи ружичастих мајица“ и  Данима борбе против вршњачког насиља пруже и „Играма кроз науку“ – „Наука није баук“.  Извођењем занимњивих огледа (биологија, хемија, физика) желимо да порадимо на подизању самопоуздања ученика-четвртака, приближимо им садржаје наставних предмета са којима ће се тек срести и олакшамо им транзицију, односно прелазак из  IV у V разред. Сматрамо да је самопоуздање јако битан фактор у борби против насиља. Јер, иако може деловати нереално,  насилно  понашање често показују деца која имају мало самопоуздања. Зато  за себе стварају простор где се осећају супериорнијима и где себе доживљавају као победнике. То је порука да је рад на развијању самопоуздања код деце и младих веома важан аспект.

 Нашу тематску недељу, „ружичасте дане“ и свакодневну борбу против насиља завршићемо  у петак, 24.фебруара 2023.године, спортским активностима:

–  „Игром до тима“ – стони тенис (за ученике старијих разреда)  и игра „Не љути се, човече“ (за ученике млађих разреда);

– „Играјмо се на спортском терену“ – мини фудбал и одбојка за девојчице и дечаке.

 Тимски спортови омогућиће ученицима  да се физички растерете, али и да вежбају социјалну комуникацију са вршњацима. Такође, свака  заједничка физичка активност (уређивање учионичког простора, школског дворишта…) је добродошла, јер истовремено  јача  међусобни однос и ослобађа дете онога што потискује, или што неадекватно испољава.

Спроведене активности подстицале су социјалну интеракцију међу ученицима, позитиван став, емпатију, јединство и развој позитивних људских вредности, подстицале ученике на изражавање, јачање комуникационих компетенција, дигиталних компетенција, креативног и уметничког изражавања. За циљ су имале  превенцију вршњачког насиља, стварање позитивне атмосфере и пријатељских вршњачких односа, подизање свести ученика о овој теми, подстицање да једни другима помажу у одређеним ситуацијама, фокусирање на негативне аспекте свих врста насиља.

Реализацијом и учешћем у разним активностима  током „Дана ружичастих мајица“ ученици су желели да упозоре на проблем вршњачког насиља. То је горући проблем који има трајне последице на развој и начин на који млади гледају на свет око себе. Сваког дана можемо чути да вршњачко насиље поприма све озбиљније облике и да се против њега морамо борити, а један од начина је и подизање свести о овом проблему. Иако се неки облици вршњачког насиља, попут задиркивања, гурања, исмејавања других, доживљавају као дечији несташлуци, ово представља велики проблем за децу, младе  и њихов развој, којег можда нису довољно свесни. Веома је важно  указати им и едуковати их о последицама до којих такво понашање може довести. Одговорност свих нас је да едукујемо младе о последицама вршњачког насиља,  са циљем да се вршњачко насиље, крупним корацима, искорењује до последњег ћошка. Свесни смо да то није могуће преко ноћи, али активним залагањем и свешћу о проблему, мора се доћи до резултата, како ниједно дете, младић или девојка због других не би понели  терет насиља на својим леђима. Уместо патње, треба им „отворити ружичаста врата и  уводећи их у безбрижан простор“, дати им срећно детињство и младост.

                                                                                                                                               Снежана Шашић

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Обележавање 20 година двојезичне наставе у Србији

На позив две двојезичне француско-српске школе Треће београдске гимназије и ОШ „Владислав Рибникар“ представници нашег двојезичног тима директорка Марина Вучинић, наставник  у двојезичној настави Милош Дедеић и координатор двојезичне наставе Тања Радовић присуствовали су предивно осмишљеној приредби поводом обележавања 20 година двојезичне наставе у Дечијем културном центру у Таковској 8 у Београду. Поред представника Министарства

детаљније »

КВИЗ ИЗ ОБЛАСТИ ПРОТИВПОЖАРНЕ ЗАШТИТЕ У КРАЉЕВУ

У петак 22.11.2024.г. Градски ватрогасни савез и Добровољно ватрогасно друштво Краљево организовали су квиз знања из области противпожарне заштите. Ученици наше школе са екипама „ Б“ категорије девојчица и дечака учествовали су у такмичењу. Екипа дечака у саставу: Страхиња Јовановић, Матија Утвић, Михајло Јанковић и Јанко Недељковић освојили су друго место и пехар. Екипа девојчица

детаљније »

Трећа конференција „Школа новца за основца“

Директорка наше школе Марина Вучинић и помоћник директора Кристина Павловић су 28.новембра присуствовале трећој конференцији под називом „Школа новца за основца“ одржаној у Београду у Хотелу „М“, на којој су представљени најбољи примери из праксе. Пројекат „Школа новца за основца“ је покренуло Министарство просвете заједно са Ерсте Банком 2020. године са циљем да унапреди знање ученика и помогне им да се боље припреме за свет финансија. У присуству наставника, учитеља и директора школа, представника Министарства просвете, Завода за унапређивање образовања и васпитања и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, конференцију је отворио Милан Пашић, помоћник министра просвете из Сектора за предшколско и основно образовање и васпитање. На конференцији се говорило о значају оснивања Ученичких задруга и потребе за јачањем предузетничких компетенција ученика од најмлађег узраста. Након тога, уследило је представљање примера добре праксе, па су тако били изложени производи наше Ученичке задруге Батаљонци – касице прасице, које су одлична идеја за подстицање финансијске писмености, нарочито међу ученицима основношколског узраста. Kроз игру са штедњом, ученици уче основне принципе новца, штедње и постављања циљева. Стављањем новчића у касицу прасицу, развијају свест о вредности новца и како мала уштеда може да расте током времена, што им помаже да у будућности доносе паметније финансијске одлуке. Присутнима се обратио и др Златко Грушановић, директор Завода за унапређивање образовања и васпитања. Конференција је обухватила и панел дискусију под називом „Унапређивање рада школе кроз развој међупредметних компетенција – финансијска писменост и предузетништво“.

детаљније »

Интерактивна радионица поводом Светског дана борбе против ХИВ-а који се обележава 1. децембра

Људи нису намерно зли, него из незнања. Треба знати шта је добро да би чинили. (Сократ) Благовремено упознавање са чињеницама о одговорном понашању, заштити и самом вирусу најбољи је начин превенције, а превенција је у модерном друштву кључна здравствена заштита! У Основној школи „IV краљевачки батаљон” радо и често организујемо предавања, трибине, радионице на све

детаљније »

ПОСЕТА ПРЕДСТАВНИКА РЕГИОНАЛНЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА ЕНГЛЕСКИ ЈЕЗИК (RELO) АМЕРИЧКЕ АМБАСАДЕ У БЕОГРАДУ OШ „IV КРАЉЕВАЧКИ БАТАЉОН“ 26.11.2024.

После дуже паузе ОШ „IV краљевачки батаљон“ наставља своју сарадњу са RELO канцеларијом Америчке амбасаде у Београду ради унапређења компетенција својих двојезичних ученика и наставника. Гости школе били су Francis Westbrook, регионална директорка програма за енглески језик при Амбасади САД, Драгана Обрадовић, координатор за енглески језик и америчке студије, Ивана Банковић, асистент RELO, и Susie

детаљније »

Друга међународна конференција образовања – „Образовање – поглед у будућност“

Међународна конференција „ОБРАЗОВАЊЕ – ПОГЛЕД У БУДУЋНОСТ“ у организацији Савеза учитеља Републике Србије и Факултетета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду, одржана је 23. -24. новембра на Факултету за образовање учитеља и васпитача – Београд,  и имала је могућност онлајн праћења. Циљ конференције је унапређивање наставног рада кроз сагледавање изазова и могућности са

детаљније »
Scroll to Top