Посета Ученичког парламента Народној скупштини

Као чланови ученичког парламента наше школе, имали смо прилику да посетимо Дом Народне скупштине, који је због своје изузетне историјске и архитектонске вредности, као
и богате збирке уметничких дела, проглашен за споменик културе 1984. године.
У холовима краљевских одаја звала нас је историја да нам опет исприча своју причу.
Простор на коме се данас налази Дом Народне скупштине у време почетка изградње, 1907. године је био зарастао у коров и шевар, а у првој половини 19. века овде се налазила једна од најлепших турских џамија у Београду. Она је била сазидана од тесаног камена, али је њена градња била напуштена и дуго је стајала тако недовршена па је прозвана Батал џамија. Њен назив потиче од турске речи батал што значи — порушена, запуштена. Поред џамије је пролазио Цариградски друм, који се пружао данашњом трасом Булевара краља Александра. На пољани у близини џамије, а на месту данашњег Дома народне  скупштине, 1830. године је одржана Велика народна скупштина Србије на којој је прочитан хатишериф (последњи корак ка успостављању аутономије) турског султана Махмуда II о правима Срба и султанова одлука којом се кнезу Милошу Обреновићу потврђује право наследног кнеза. Након одласка Турака из Србије, 1867. године, Батал џамија је била срушена, али је читав крај још дуго времена носио назив по њој.
Дивно је било сазнати, од најинформиснијих историчара да је изградња парламента трајала веома дуго, скоро 30 година. Камен темељац је 27. августа 1907. године положио краљ Србије Петар I Карађорђевић, али је градња прекинута избијањем Првог светског рата. Наставак радова није отпочео одмах након завршетка рата, па је зграда  завршена тек 1936. године, а прво заседање Народне скупштине Краљевине Југославије у овој згради је одржано 21. октобра 1936. године. Зграду парламента је пројектовао архитекта Јован Илкић, који је преминуо 1917. године, не дочекавши завршетак изградње.
Одлуком Скупштине града Београда из 1984. године Дом народне скупштине је проглашен за споменик културе.
Уз пратњу историчара уметности, упознали смо се са историјом и уметнинама које се налазе у овом здању. Обилазак смо почели од вестибила, улазног предворја, где смо се упознали са историјатом овог монументалног здања. У малој сали уз причу о процесу доношења закона, погледали смо дела ликовне уметности, док смо у великој сали имали прилику да присуствујемо седници Народне скупштине.
Обилазак смо наставили у библиотеци, где смо слушали приче о Браниславу Нушићу, као једном од најзначајнијих библиотекара Народне скупштине.
Највећи утисак на нас оставио је салон кнеза Павла, где смо се сусрели са уметничким вредностима и занимљивостима из живота краљева и принчева у Краљевини Југославији.
Препоручили бисмо свима посету Дому Народне скупштине, јер ово импозантно здање никога неће оставити равнодушним.
Обилазак смо наставили у библиотеци, где смо слушали приче о Браниславу Нушићу, као једном од најзначајнијих библиотекара Народне скупштине.
Највећи утисак на нас оставио је салон кнеза Павла, где смо се сусрели са уметничким вредностима и занимљивостима из живота краљева и принчева у Краљевини Југославији.
Препоручили бисмо свима посету Дому Народне скупштине, јер ово импозантно здање никога неће оставити равнодушним.
Уз велику захвалност директорки школе, наставницима и посланици нашег града, који су нам омогућили да доживио ово искуство, слободно можемо обећати да ћемо оправдати указану част и поверење.
Јована Ћировић, 8/2 Душан Луковић, 8/4 Лука Радовић, 8/4

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

ПРИПРЕМНО ПРЕДШКОЛСКИ ПРОГРАМ

Добродошли у месец НОВЕМБАР, време када природа поступно прелази у зимски сан, а наша школска заједница улази у низ занимљивих активности. Овај месец доноси са собом не само карактеристично хладније дане, већ и прилику за заједништво, учење и рефлексију. Месец новембар испунили смо различитим активностима: упознали смо шумске животиње, домаће животиње, животиње далеких крајева, кућне

детаљније »

ПРИПРЕМНО ПРЕДШКОЛСКИ ПРОГРАМ

Добродошли у чаробни месец октобар! Са својим шареним лишћем, свежим јутрима и пријатним температурама, октобар нас уводи у прелепу јесен. Овај месец доноси не само прелепе пејсаже природе, већ и низ догађаја и активности које нас подсећају на то колико је дивно доба године у којем се налазимо. Кроз овај предиван јесењи месец предшколци cу имали

детаљније »

Заједно и безбедно кроз детињство

Министарство  просвете  и  Министарство  унутрашњих  послова  низом  активности  спроводе  пројекат “ Заједно  и  безбедно  кроз  детињство“. Циљ  пројекта  је  да  се ученици  упознају   са  припадницима  Министарства  унутрашњих  послова  и  Сектора  за  ванредне  ситуације, да  упознају  шта  је  њихов  посао,  да се  подсете  безбедног  понашања  у  саобраћају  и  ванредним  ситуацијама, као  што  су  поплаве, пожари, олује 

детаљније »

Међународна олимпијада „Математика без граница“ у Бугарској-јесењи део

Након запажених резултата наших ученика у протеклих неколико година на Међународном такмичењу „Математика без граница“, Батаљонци и у овој школској години настављају са радом и посвећеношћу ка још бољим резултатима. Тридесет и четири ученика наше школе, од четвртог до осмог разреда, је 30. 10. 2023. године учествовало у јесењој рунди такмичења у организацији Републике Бугарске.

детаљније »

Угледни час A Multilingual Classroom

Угледни сараднички час A Multilingual Classroom који је одржан 20.11.2023.у одељењима 5/5 и 8/6 само је једна од активности које наша школа организује у циљу промовисања мултилингвалности и мултикултуралности. После присуства на конференцији  „Multilingualism – Language Policy and the European Strategies” oдржане у Лисабону 5.и 6. децембра 2022, радионици „Young children’s language learning pathways –

детаљније »

Завршна радионица и додела сертификата у Шумарској школи

Завршна радионица у оквиру пројекта „Шумска педагогија – учимо о шуми“ одржана је 23.11.2023. у просторијама Шумарске школе. На радионици су ученици открили рецепт за шумарски чај, начин припреме и врсте лековитих биљака које улазе у састав шумарског чаја. Након припреме мешавине по датом упутству и паковања чаја у посебне кесице додељени су сертификати ученицима за

детаљније »
Scroll to Top