Читава тајна како да продужимо живот јесте у томе да га не скраћујемо.
(Салтиков)
Пошавши од мудре мисли руског писца као идеје водиље, у нашој школи је обележен Светски дан здравља предавањем-радионицом на тему Алкохолизам (болести зависности).
Светски дан здравља се слави 7. априла као годишњица оснивања Светске здравствене организације, с једне стране, али у исто време организација користи тај дан да би скренула пажњу светске јавности на најзначајније проблеме у вези са здрављем људи на глобалном нивоу.
Гости школе су овом приликом били волонтери Црвеног крста Краљево који су нас подсетили на значај обележавања овог датума и чињеницу да је здравље нешто највредније што имамо, те да нам увек мора бити приоритет. У наставку они су присутне ученике и колеге упознали са врстама зависности које су опасне и угрожавају, не само наше здравље, већ и живот. Међу најраспрострањенијим зависностима су свакако оне од цигарета и алкохола. Застрашујућ је податак да је најмлађи зависник у тренутку када је регистрован у клиници за одвикавање имао само дванаест година. Деца лако долазе у контакт са алкохолом, доступна су им алкохолна пића, те често долази до његове конзумације у раном узрасту из различитих разлога (друштвених, због притиска друштва, радозналости…) Највећа опасност код злоупотребе и алкохола и цигарета је то што се брзо развија зависност и од повремене до свакодневне конзумације није дуг пут, уз заваравање да се зачарани круг може лако прекинути.
Наставница хемије Светлана Керечки је са ученицама одељења VIII-4 припремила занимљиво предавање које је пратила презентација са мноштвом илустрација и конкретних примера. Ина Зечевић, Емилија Лазовић и Сташа Матовић су подсетиле на хемијску формулу алкохола, његову употребу и сазнали смо занимљивост да способност јетре у процесуирању алкохолних пића зависи и од расе. Од врсте алкохолних пића зависи и јачина алкохола, али и које су последице дуготрајне и континуиране употребе алкохола. Наглашено је да алкохол може имати последице не само на живот конзумента, већ и на његову околину (породицу, пријатеље), да води у агресивно/насилно понашање, али и депресију и да има омамљујући ефекат те да никако не смемо сести за волан у таквом стању.
Слушаоци су били у прилици и да провере новостечена знања кроз занимљив начин – Kahoot квиз. Само знањем можемо увидети све опасности штетног понашања и заштитити себе од могућих последица. Живот је један, јединствен и прелеп у својој несавршености!
А са том тврдњом се слажу и стручни сарадници Школе – психолози Марина Оцокољић и Тијана Ђоковић које су имале интерактивне радионице у облику асоцијације и драмске игре. Оне су позвале ученике из публике и поделиле их у два тима да дебатују о разлозима зашто млади пробају алкохол и његовој штетности. Асоцијација је замишљена у контрасмеру. Наиме, оне су показале коначно решење, а ученици су отварали поља одгонетајући решења колона. Решења су били најчешћи разлози због којих се млади одлучују да пробају алкохолна пића – притисак друштва, несигурност/недостатак самопоуздања, жеља за прихватањем, бег од стварности. Након погађања, на сцену су изашли ученици одељења VII-6 који су својим другарима објаснили зашто ниједна од наведених ставки није разлог зашто би требало да пробају и/или конзумирају алкохол.
Данашњу активност смо завршили везом са књижевношћу, јер књижевност имитира живот и референцом на свима омиљено дело „Мали Принцˮ у коме је један од сусрета главног јунака са пијаницом који је несрећан јер пије, а пије зато што је несрећан и закључком да је свет зависности један зачаран круг који никоме не може донети ништа добро.
Руководилац Тима за сарадњу са Црвеним крстом
Марина Лончаревић