Људи нису намерно зли, него из незнања.
Треба знати шта је добро да би чинили.
(Сократ)
Благовремено упознавање са чињеницама о одговорном понашању, заштити и самом вирусу најбољи је начин превенције, а превенција је у модерном друштву кључна здравствена заштита! У Основној школи „IV краљевачки батаљон” радо и често организујемо предавања, трибине, радионице на све друштвено одговорне и важне теме како бисмо припремили своје ученике за живот и показали им да је школа њихов ослонац, да смо ту да отварамо важне теме, дискутујемо и покушамо да дођемо до свих одговора на ученичка питања. Захвални смо што имамо добру сарадњу са представницима локалне самоуправе, а сарадња са Црвеним крстом Краљево је увек била успешна. Тако смо и овог 29. новембра организовали интерактивну радионицу, а поводом Светског дана борбе против ХИВ-а који се обележава 1. децембра. Радионица је била организована за ученике седмог и осмог разреда и стога прилагођена њиховом узрасту. Циљ је био да ученици сазнају нешто више о самом вирусу, начинима преношења, али и заштити од вируса. Светски дан против ХИВ-а обележава се од 1988. године. Од изузетне је важности било да ученици чују који су начини преношења вируса, али и како се не могу заразити вирусом, пошто су оболеле особе често стигматизоване. Радионицу су организовали волонтери Црвеног крста Краљево Богдан Јашовић, Петра Савић и Нађа Ђорђевић, које су бивше ученице наше школе. Ученици су помно слушали, дискутовали, постављали питања, проширивали своја знања али и добијали информације које су поуздане. Овакав начин разговора са ученицима је вишеструко користан за њих, научили су како да се одговорно понашају према себи, свом здрављу, али и ближњима.
Захвални смо сарадницима из Црвеног крста Краљево, али и медијима ТВ Мелос и ТВ КВ који су извештавали о овој веома важној, животној теми која се тиче свих нас. Радионици су присуствовале колеге Ана Јеремић, Тијана Билибајкић, Тијана Ђоковић, Даница Петровић, Александар Мировић, Биљана Ивановић, Весна Бујић.
На часу одељењске заједнице ученици одељења VIII-5 су имали радионицу на којој су са разредним старешином, Милицом Ђорић, учили о појмовима ХИВ и сида, да направе разлику између особа позитивних на ХИВ и које су оболеле од сиде, као и мере заштите. Такође, ученици су припремили црвене трачице као симбол борбе против болести и солидарности са оболелима, што је установљено 1991. године. Велики допринос у прављењу црвених трачица дали су ученици одељења VII-1 и VII-4 који похађају еколошку секцију.
Марина Лончаревић, координатор за сарадњу са Црвеним крстом
Милица Ђорић, проф. биологије