Ученици победници књижевног маратона „Батаљонци–књигољупци“ кренули су, у пратњи наставника и учитеља, на наградно путовање 08.10.2022. године пут Сремских Карловаца и Новог Сада. Укупно је кренуло тридесет четворо ученика, осамнаесторо из млађих разреда и четрнаесторо из старијих разреда. Двоје ученика су сада средњошколци, а били су део тима осмог разреда. Троје ученика који су имали право да буду део овог победничког каравана није кренуло због здравствених или приватних разлога. Ученици су били у пратњи наставника Наде Тијанић и Анице Вучинић и учитеља Славице Павловић и Надице Алемпијевић.
У Карловце смо стигли у 12.00 часова. У пратњи локалног водича обишли смо знаменитости овог града богате културе: Карловачку гимназију, Богословију, Саборну цркву, Патријаршијски двор, фонтану „четири лава“ (из 1799.године) и Трг Бранка Радичевића.
Водич нам је представио историјат најстарије гимназије у Србији, Карловачке гимназије, основане 1791. године, а кроз просторије библиотеке и ходнике спровела нас је ученица која је о овој школи говорила из ђачког угла. Зграда Богословије, основана 1794. године, налази се у непосредној близини гимназије. Обишли смо њену спомен-собу, макету старинске учионице опремљену скамијама и свечану салу ове школе. Појединости о ђачком животу пренео нам је ученик Богословије, који је радо одговарао на питања „књигољубаца“. У Саборној цркви Светог Николе погледали смо иконостас, осликане зидове призорима из Библије, а посебну пажњу верујућих привукла је реликвија – рука Светог Василија Сремца. Патријаршијски двор је у прошлости био седиште српских патријарха, а сада је седиште владике Сремске епархије. У седам одаја смештене су драгоцености, уметнички материјал, иконе и портрети карловачких митрополита и епископа.
После обиласка знаменитости у Карловцима, ученици су имали сат времена за шетњу и самостално разгледање града. Након тога упутили смо се ка Петроварадинској тврђави. Наш водич повео нас је у обилазак овог утврђења које има занимљиву историју, а у њену градњу су уплетене и бројне легенде. Са ове тврђаве пружа се диван поглед на Нови Сад и околину. Након обиласка тврђаве стигли смо на новосадско шеталиште и упутили се у разгледање града: Змај-Јовину улицу, споменик Светозару Милетићу, Српско народно позориште и новосадску катедралу.
Сви учесници били су препуни утисака, које су током путовања размењивали. Наши ученици су се са овог путовања вратили богатији многим знањима, одушевљени лепим дружењем и оснажени још већом жељом да се опет такмиче у књижевном маратону „Батаљонци–књигољупци“. Испоставило се да је оваква награда у виду путовања најлепши поклон онима који су успешно путовали кроз свет књижевности. Нама организаторима читалачког маратона користи ове наградне екскурзије су велики подстицај да се манифестација „Батаљонци–књигољупци“ одржи, унапреди и окупи још већи број љубитеља књиге.
Аница Вучинић, професор српског језика и књижевности