У понедељак, 23.09.2024. године у свечаној сали Пољопривредно-хемијске школе „Др Ђорђе Радић“, реализована је радионица на тему заштите животне средине и загађења реке Ибар. Поред ученица осмог разреда наше школе, радионици су присуствовали и ученици ОШ „ Ђура Јакшић“, ОШ „Светозар Марковић“, ОШ „Чибуковачки партизани“, ОШ „Браћа Вилотијевић“, као и ученици Средње медицинске, економске, шумарске школе и Гимназије.
У оквиру радионице ученици су упознати са најчешћим начинима загађења воде, са утицајем нафте и пластике на живи свет, као и са последицама изливања нафте у мора и океане. Поред наведеног, ученици су упознати и са појмом микропластика, како пластика делује на живи свет и шта као појединци можемо урадити да смањимо количину пластике на планети. Такође, део радионице је посвећен и значајним еколошким темама као што су: глобално загревање и последице глобалног загревања, киселе кише, негативан утицај хидроелектрана, еутрофикација-цветање воде, као и негативни ефекти који се јављају у животној средини као последица цветања воде.
У протеклом периоду ученици Пољопривредно-хемијске школе „Др Ђорђе Радић“ бавили су се испитивањем квалитета воде реке Ибар и тиме нам представили значајне резултате. Као симбол нашег града, река Ибар се класификује као водно тело ТИП 2 што нам показује да је погодан за купање и спортске активности на води. Као негативан резултат испитивања реке Ибар истиче се његова пресушеност на граници Црне горе и Србије. Од живог света пронађена је врста слатководног рака која припада роду Gamarus, као и бактерија Еscherichia coli, која је иначе стални становник цревног тракта човека.
Својим присуством и учешћем у радионици, ученици су свакако допринели решавању проблема загађења наше околине и реке Ибар.
Предметни наставник:
Милица Ђорић