„Навикавајмо младеж на добро.
Од тога све зависи.ˮ
(Доситеј Обрадовић)
СВЕЧАНИ ПРОГРАМ 130 ЗЛАТНИХ ГОДИНА
Основана крајем деветнаестог столећа, Основна школа „IV краљевачки батаљонˮ постојано стоји као светионик у лепим и не тако лепим тренуцима историје. Светионик знања, мудрости и животних вредности увек на службу својих најмлађих суграђана, постојани партнер родитељима и верни сарадник локалној заједници. Школа која држи своје руке увек отвореним данас поносно слави својих 130 година постојања и традицију која траје кроз три века. У 21. веку она није иста као она школа која је основана у приватној кући трговца Цврчанина на концу 19. века нити је то школа у којој су у скамијама били знамените личности српског културно-историјског живота 20. века у згради данашњег Народног музеја. Школа је данас модерна образовно-васпитна установа која одговара на захтеве савременог друштва, школа окренута иновацијама, међународној сарадњи, пројектима који имају за циљ да унапреде знања и компетенције својих ученика и припреме их за доба технолошког напретка. Наравно, Школа своје упориште налази у традицији на коју се снажно наставља, јер шта је човек без корена.
Ове године смо, у част великом јубилеју, прославу Дана школе започели у петак, 20. 12. 2024. свечаним програмом „130 златних годинаˮ у амфитеатру школе. Госте је поздравила Аница Вучинић, наставница српског језика и књижевности, која је била и водитељ програма, након чега је програм и званично отворила директорка школе Марина Вучинић. Програм је имао три дела која су се међусобно преплитала, као што се у самој школи преплићу прошлост и будућност у садашњости. За музички угођај потрудила се наставница музичке културе Катарина Дуловић и дуо Амабиле арт. О историјату школе говорио је проф. др Драгољуб Даниловић, коаутор монографије „Традиција кроз вековеˮ, који је заједно са наставником историје Александром Мировићем припремио богату историјску грађу о школи документовану фотографијама и занимљивим сведочанствима, анегдотама и мање познатим причама из историје.
Средишњи део програма чинили су разговори Марине Лончаревић, наставнице српског језика и књижевности са гостима, угледним ученицима Школе. Кроз лавиринте сећања, догодовштине, анегдоте о омиљеним наставницима, условима школовања и утицајима наставника из основне школе на њихов будући професионални пут говорили су проф. др Маја Башић, проф. др Томислав Симовић, проф. др Златан Шошкић и др Срђан Вукашиновић. Било је задовољство слушати те остварене људе са великим каријерама како са посебним пијететом и нежношћу говоре о својој школи, припадности заједници, да су они „батаљонциˮ, како рече др Башић поносно, „мали ђаци велике школеˮ.
У осврту на савремену школу Аница Вучинић је представила постигнућа ученика, награде ученика и наставника и на најлепши начин показала садашњост школе – добитнике Видовданске, Октобарске награде 2018, ознаке Еко-школе, националне и европске ознаке еTwinning школе и још много других признања. Такође, срећни смо јер су са нама били и гости из побратимских школа ОШ „Вук Караџићˮ из Врања, ОУ „Христо Узуновˮ из Охрида и ОШ „Мартина Коншакаˮ из Марибора. Марина Лончаревић је представила најновији број часописа „Нови Батаљонац 12ˮ у коме се налази колаж једне године школског живота и кроз приказ манифестација, активности, сарадњи, пројеката показала зашто смо иновативна и инклузивна образовна установа која је носилац промена и модел за друге школе.
Марина Лончаревић, наставница српског језика и књижевности