Угледни час A Multilingual Classroom

Угледни сараднички час A Multilingual Classroom који је одржан 20.11.2023.у одељењима 5/5 и 8/6 само је једна од активности које наша школа организује у циљу промовисања мултилингвалности и мултикултуралности. После присуства на конференцији  „Multilingualism – Language Policy and the European Strategies” oдржане у Лисабону 5.и 6. децембра 2022, радионици „Young children’s language learning pathways – Making early language learning visible” oдржане у Центру за живе језике Савета Европе у Грацу 15. и 16.3.2023. и нашег job shadowing Еразмус + КА1 пројекта  „Bilingual teachers – bicultural quest – bilateral solutions” oд 1.1.2023. – 30.6.2023. и њихове дисеминације, све више усавршавамо наше знање у овој области и покушавамо да искористимо друге матерње и стране језике свих наших ученика како би истакли лепоту и значај познавања више језика и како би овим ученицима дали прилику да своје знање других језика  покажу и бар део пренесу ученицима наше школе.

Овај сараднички час реалиовале су наставнице Оља Радосављевић, професор енглеског и шпанског језика, Александра Ћировић, професор француског језика,  Даница Петровић, професор немачког језика и Тања Радовић, професор енглеског језика. На часу смо користили седам страних језика, а српски језик нам је помагао да лакше разумемо и научимо предвиђене садржаје. Час је осмишљен као обрада истог текста на енглеском, немачком, француском, италијанском, шпанском, руском и корејском језику. Радили смо Басну о похлепном псу коју смо прво гледали на Youtube-у, а затим су ученици имали задатак да погоде на којем језику чују исту причу. Веома нам је помогло што су у реализацији часа учствовали ученици који су оригинални говорници за неке од ових језика, на пример Анђела Тсартсидоу 7/3 за немачки  језик, Сандра Танасковић 8/6 за руски језик и Леонора Милошевић 3/2 за француски језик. Такође је интересантно  да има ученика који су самоуки за неке језике и уче их самостално уз помоћ интернета или уз помоћ родитеља који говоре ове језике.

Други део часа био је организован кроз групни рад у коме је свака група имала задатак да покуша да понови неколико реченица и закључи како се кажу одређене речи из Басне о похлепном псу на једном од седам планираних језика. Наставници језика у свакој групи били су ученици: Анђелија Караичић 5/4 за енглески језик, Анђела Тсартсидоу 7/3 за немачки језик, Мина Профировић 5/5 за италијански  језик, Mарија Максимовић and Маша Дашић 6/5 за француски језик, Ирина Костић 6/3 за шпански језик, Сандра Танасковић 8/6 за руски језик и Николина Филиповић 5/1 за корејски језик који је уједно било и најтеже репродуковати и издвојити тражене речи. Ученици су имали прилике да се опробају у улогама наставника и осете изазове ове професије.

За завршни део часа био је задужен ученик одељења 8/6 Алекса Мунитлак који је унапред припремио и веома динамично водио Кahoot! квиз у којима су ученици 5/5 и 8/6 учествовали групно и уживали тражећи решења за на језицима које су у току часа чули.

Ово је само почетак нашег ангажовања на пољу вишејезичности и подршке ученицима који говоре друге стране језике. У овој школској години очекујемо и госте из Италије, ученике и наставнике који долазе у оквиру Еразмус + пројекта па ћемо ово знање применити и у пракси.

Угледном часу присуствовали директор школе Марина Вучинић, помоћник директора Петар Замахајев, психолози Марина Оцокољић и Тијана Ђурић, педагог школе Тијана Билибајкић, библиотекар Марија Данчетовић и наставници Олгица Матовић, Ана Јеремић, Милица Ђорић, Биљана Ивановић, Ана Николић, Слободанка Опачић и Невена Танасковић.

Професор енглеског језика Тања Радовић

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Учитељи у Продуженом боравку – Децембар 2024.

Након што у Продуженом боравку завршимо све обавезе везане за домаће задатке, трудимо се да деци време проведено са нама учинимо што занимљивијим, испуњенијим и кориснијим. Кроз игру, рад и забаву, пратимо жеље и интересовања наших ученика, пружајући им могућност да развијају своје вештине и таленте. Посебну пажњу посвећујемо развијању љубави према читању и писању.

детаљније »

Oбележавање Еrasmus+ дана

У петак 6. Децембра 2024.године у амфитеатру школе организован је Еrasmus+ дан. Искористили смо га да сумирамо наша искуства из Еrasmus+ пројеката и пренесемо осталим ученицима школе шта ови пројекти нуде. Програм је водила Мајда Аранђеловић, ученица двојезичног одељења 6-3, а публику су чинили двојезични ученици шестог и осмог разреда.Подсетили смо се наших другара из

детаљније »

Обавештење

Дана 24.12.2024. са почетком у 18 часова у амфитеатру школе одржаће са јавни час награђених солиста на окружном/републичком нивоу фестивала „Миња Субота“ и хорова „Батаљонци“. На репертоару су песме Миње Суботе и остале дечије песме, као и популарне поп песме. Радујемо се претпразничном дружењу и певању! Чланови хора млађих и старијих разреда „Батаљонци“, чланови музичке

детаљније »

Обележавање 20 година двојезичне наставе у Србији

На позив две двојезичне француско-српске школе Треће београдске гимназије и ОШ „Владислав Рибникар“ представници нашег двојезичног тима директорка Марина Вучинић, наставник  у двојезичној настави Милош Дедеић и координатор двојезичне наставе Тања Радовић присуствовали су предивно осмишљеној приредби поводом обележавања 20 година двојезичне наставе у Дечијем културном центру у Таковској 8 у Београду. Поред представника Министарства

детаљније »

КВИЗ ИЗ ОБЛАСТИ ПРОТИВПОЖАРНЕ ЗАШТИТЕ У КРАЉЕВУ

У петак 22.11.2024.г. Градски ватрогасни савез и Добровољно ватрогасно друштво Краљево организовали су квиз знања из области противпожарне заштите. Ученици наше школе са екипама „ Б“ категорије девојчица и дечака учествовали су у такмичењу. Екипа дечака у саставу: Страхиња Јовановић, Матија Утвић, Михајло Јанковић и Јанко Недељковић освојили су друго место и пехар. Екипа девојчица

детаљније »

Трећа конференција „Школа новца за основца“

Директорка наше школе Марина Вучинић и помоћник директора Кристина Павловић су 28.новембра присуствовале трећој конференцији под називом „Школа новца за основца“ одржаној у Београду у Хотелу „М“, на којој су представљени најбољи примери из праксе. Пројекат „Школа новца за основца“ је покренуло Министарство просвете заједно са Ерсте Банком 2020. године са циљем да унапреди знање ученика и помогне им да се боље припреме за свет финансија. У присуству наставника, учитеља и директора школа, представника Министарства просвете, Завода за унапређивање образовања и васпитања и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, конференцију је отворио Милан Пашић, помоћник министра просвете из Сектора за предшколско и основно образовање и васпитање. На конференцији се говорило о значају оснивања Ученичких задруга и потребе за јачањем предузетничких компетенција ученика од најмлађег узраста. Након тога, уследило је представљање примера добре праксе, па су тако били изложени производи наше Ученичке задруге Батаљонци – касице прасице, које су одлична идеја за подстицање финансијске писмености, нарочито међу ученицима основношколског узраста. Kроз игру са штедњом, ученици уче основне принципе новца, штедње и постављања циљева. Стављањем новчића у касицу прасицу, развијају свест о вредности новца и како мала уштеда може да расте током времена, што им помаже да у будућности доносе паметније финансијске одлуке. Присутнима се обратио и др Златко Грушановић, директор Завода за унапређивање образовања и васпитања. Конференција је обухватила и панел дискусију под називом „Унапређивање рада школе кроз развој међупредметних компетенција – финансијска писменост и предузетништво“.

детаљније »
Scroll to Top