ВИЛХЕЛМИНА МИНА КАРАЏИЋ – Путовање са Књигољупцима кроз време

Сарадња наше школе и Народне библиотеке „Стефан Првовенчани” Краљево показује се и остварује на свим пољима рада. Тако смо и ових дана, у оквиру Светосавске недеље, 23.1.2024. у краљевачкој библиотеци присуствовали и узели удео у отворању изложбе Вилхелмина Мина Караџић ауторке Светлане Матић и дизајнера Душана Борисављевића. Светлана Матић ради као професор српског језика у Бечу и аутор је неколико наслова, међу којима је и „Певам дању, певам ноћу – писма Мини Караџић”, књига која је и послужила као основа за настанак ове изложбе.

Изложбу чини 18, од 24 паноа, на којима је представљен је живот српске интелектуалке из 19. века и веома занимљив додатак у оквиру кога се дизајнер игра са могућношћу да је Мина наша савременица, вешта у коришћењу друштвених мрежа и модерне технологије.

Изложба подсећа на најважније податке из детињства, школовања Мине Караџић, књижевно и ликовно стваралаштво, осврт на словенске балове у Бечу, њено залагање за развој српског језика и културе.

Програму је присуствовао велики број ученика краљевачких основних и средњих школа (ОШ „IV краљевачки батаљон”, Гимназија, Пољопривредна школа), као и њихови наставници и библиотекари. Аутори су нас подсетили на мотиве по којима је излижба настала и на занимљивости из живота Мине Караџић, као и дугој традицији светосавских балова који у аустријској престоници траје дуже од једног и по века.

Наши ученици,  чланови најбољих екипа књижевног маратона „Батаљонци књигољупци”, припремили су своја казивања о Мини и Вуку Караџићу, пратећи књигу наше колегинице Гордане Тимотијевић „Звезда међу звездицама – Мина Караџић”. Они су били право освежење присутнима, а својим сценским наступом засенили и опчинили аудиторијум. Костимима, топлином речи, лепотом говора времена које је помало заборављено када је свака рече мерила свој значај и тежину вратили су нас у давни 19. век и оживели лик Мине и Вука Караџића. . Тако су на живописан, себи својствен начин ученици Нађа Дашич, Патар Јовић и Војин Пешић, 5-4 као и Нина Николић, Петра Куљача, Андријана Радосављевић, Наталија Тијанић, Огњен Пљакић, 5-5 вратили нас кроз векове и оживели Минин лик пред нама. Лепоту ретироке показале су нам и Анђелија Радовић и Софија Родић, 4-5.

И да подсетим, Мина Караџић је, уз Катарину Ивановић, прва српска сликарка, преводилац и књижевница, која је оставила велики траг у српској уметности и култури. Неправедно је заборављена, а њене заслуге у грађењу мостова културе између аустријског и српског народа у 19. веку, српској и аустријској јавности су недовољно познате. Проучавајући лик и дело Вука Стефановића Караџића, схватамо да би његов реформаторски пут био компликованији и другачији, да га, све до смрти, у раду није пратила његова Минка, која му је помагала у превођењу српских народних умотворина на немачки језик и водила целокупну његову кореспонденцију са око 300 великих имена тадашње Европе, међу којима су Ранке, Каниц, браћа Грим, Гете, Његош, кнез Милош Обреновић, Милица Стојадиновић Српкиња и многи други.

                                                            Нада Тијанић, професор српског језика и књижевности

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Део атмосфере са јавног часа са проф. др Мајом Башић

Улога учитеља је да примером покаже пут ученику и подржи га на том путу сазнања. Што је корен чвршћи, то ће и плодови бити раскошнији. Учећи од оваквих људи, наше је само да захвално упијамо и будемо достојни традиције коју настављамо. Део атмосфере са јавног часа са проф. др Мајом Башић

детаљније »

Јавни час „Музика је пут до среће“

Јавни час „Музика је пут до среће“, одржан у амфитеатру школе у уторак, вратио је на сцену квалитетну дечију музику и популарни поп, било је патриотских текстова, јер пуно волимо своју земљу. Срећа на лицима деце и родитеља, велика мећусобна подршка чини посебним овај тим -хор „Батаљонци“. Заједно музицирају млађа и старија деца тако подстичући

детаљније »

ЈАВНИ ЧАС СА ПРОФ. ДР МАЈОМ БАШИЋ

За наше велике „батаљонцеˮ, ученике осмог разреда, припремили смо посебно изненађење у понедељак, 23. 12. 2024. Уместо уобичајених предмета причали су о животним лекцијама са женом која у својој биографији бележи да је доктор медицинских наука, анестезиолог, универзитетски професор, менаџер на руководећим позицијама здравствених установа у Србији, проф. др Мајом Башић, која за себе скромно

детаљније »

СВЕЧАНИ ПРОГРАМ „130 ЗЛАТНИХ ГОДИНА“

„Навикавајмо младеж на добро. Од тога све зависи.ˮ (Доситеј Обрадовић) СВЕЧАНИ ПРОГРАМ 130 ЗЛАТНИХ ГОДИНА Основана крајем деветнаестог столећа, Основна школа „IV краљевачки батаљонˮ постојано стоји као светионик у лепим и не тако лепим тренуцима историје. Светионик знања, мудрости и животних вредности увек на службу својих најмлађих суграђана, постојани партнер родитељима и верни сарадник локалној

детаљније »
Scroll to Top