ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ, ШКОЛСКЕ СЛАВЕ

ПРОСЛАВА СВЕТОГ САВЕ, ШКОЛСКЕ СЛАВЕ

27.јануар 2024.

                                    Животни пут чине стална искушења са којима се морамо борити

 

             Најсветлији дан за целокупно школство и читав српски народ представља 27. јануар, дан када обележавамо величанствено дело које нам је оставио Свети Сава.

            Ове године школску славу прославили смо у духу главних врлина које нам је наш први просветитељ оставио као задатак: ширење доброте, неговање истинољубивости и сталну обавезу личног уздизања. Како је живот сложен, Свети Сава нам је поручио да су искушења неизоставни део животног пута, али да ми у себи имамо довољно снаге да им одолимо. Тако је живео Растко Немањић и тај идеал нам је остао путоказ.

            На почетку прославе хор ученика школе предвођен Јеленом Димитријевић, наставницом музичког, отпевао је химну Ускликнимо с љубављу.

            У свом поздравном говору директорка школе Марина Вучинић подсетила је на протеклу годину и тешку трагедију у ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду која нас је  као људе све погодила. Истакла је да ћемо се сви још више трудити и преданије радити на томе да се сва деца осећају безбедно и срећно у школи. Уз хришћански славски обред и сечење колача предата је слава будућем домаћину Игору Гудићу, члану Школског одбора.

                                                                                    Уручење Светосавске награде

            У наставку свечаности додељена је Светосавска награда најбољем ученику.  Велики број ученика постигао је изузетне успехе у учењу и ушао у ужи избор за ово престижно признање. Међу њима издвојио се Владимир Вучинић, ученик одељења 85, кога је Наставничко веће одабрало као овогодишњег носиоца овог изузетног признања. Он је то заслужио бројним успесима на такмичењима. Љубав према физици довела га је до трећег места на Републичком такмичењу у шестом разреду. Владимир је одувек показивао интересовање за свет књижевности, па је и резултат на такмичењу дошао као круна такве знатижеље, а то је 3. место на окружном такмичењу у седмом разреду. Лакоћа са којом учи све предмете и свестраност одвели су га на многа друга такмичења на којима нису изостали успеси. Испитао је домете свог знања из географије, историје, математике и биологије и постизао вредне пласмане. Владимир је радозналог духа и поседује широку културу, а његова одмереност и кроткост прикладни су духу светосавља, те стога награда иде правом ученику.

            Награђене су и ученице за литерарне радове у оквиру конкурса за Дан школе: Симона Јовановић, ученица 34 и Лана Игрутиновић, ученица 76. Најбоље у ликовним остварењима на конкурсу за Дан школе биле су Љубица Балтић, ученица 33 и Петра Куљача, ученица 55.

                                                                                     Пут, истина, живот

            Уметнички део прослављања школске славе била је представа Пут, истина, живот коју су извели ученици наше школе. По сценарију учитељице Снежане Шашић у овом правом драмском комаду представљен је животни и морални пут Растка Немањића. Он се приказује од тренутка када одбацује очев предлог да, као владар, буде у служби државе до замонашења, када се као исконска врлина ставља у службу Богу и постаје чувар свог народа. На том путу Растка вребају искушења, а то су у представи грехови који настоје да га заведу и омаме овоземаљским вредностима. На сцени се смењују ликови кокетне удовице, охоле племкиње, бонвивански дух Белзебубе, властољубиви и охоли краљ и на крају ојађена мајка жељна освете. На путу, Растка прати духовити и практични сапутник који, уз тренутна колебања своје природе, доживљава преображај. Уз њега се повремено појављује анђео да га оснажи у посвећености Богу и духовним висинама. Костими глумаца оживели су и дворску раскош средњег века и побожност хришћанства. У паузама између сцена песму Говори, господе у дуету изводиле су ученице наше школе. Ови стихови уздигли су дух молитве човека да, оснажен божанском љубављу, у свим искушењима остане на правом путу. Током извођења представе гледаоци су доживели дубоке емоције и били испуњени узвишеном радошћу.

            У стварању представе, које се не би постидели ни позоришни ансамбли, поред Снежане Шашић учествовали су и: Аница Вучинић, професор српског језика и књижевности, Радмила Мурганић, наставница музичке културе, Јасминка Тонић, наставница ликовне културе и Мирјана Радевић, наставница информатике и рачунарства.

            Целокупна свечаност посвећена Светом Сави, стубу српског идентитета,  показала је да човек може увек остати на путу врлине уз чврсту веру, самопрегор и уз савладавање свакодневних искушења.

            Свима нама који смо учествовали у организовању прославе школске славе била је част да истакнемо још једном узвишеност Савиног дела. Бићемо неизмерно срећни ако смо тиме дали мали допринос опстајању на светосавском путу врлине.

 

                                              Аница Вучинић, професор српског језика и књижевности       и

                                             Снежана Шашић, наставник разредне наставе

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Учитељи у Продуженом боравку – Децембар 2024.

Након што у Продуженом боравку завршимо све обавезе везане за домаће задатке, трудимо се да деци време проведено са нама учинимо што занимљивијим, испуњенијим и кориснијим. Кроз игру, рад и забаву, пратимо жеље и интересовања наших ученика, пружајући им могућност да развијају своје вештине и таленте. Посебну пажњу посвећујемо развијању љубави према читању и писању.

детаљније »

Oбележавање Еrasmus+ дана

У петак 6. Децембра 2024.године у амфитеатру школе организован је Еrasmus+ дан. Искористили смо га да сумирамо наша искуства из Еrasmus+ пројеката и пренесемо осталим ученицима школе шта ови пројекти нуде. Програм је водила Мајда Аранђеловић, ученица двојезичног одељења 6-3, а публику су чинили двојезични ученици шестог и осмог разреда.Подсетили смо се наших другара из

детаљније »

Обавештење

Дана 24.12.2024. са почетком у 18 часова у амфитеатру школе одржаће са јавни час награђених солиста на окружном/републичком нивоу фестивала „Миња Субота“ и хорова „Батаљонци“. На репертоару су песме Миње Суботе и остале дечије песме, као и популарне поп песме. Радујемо се претпразничном дружењу и певању! Чланови хора млађих и старијих разреда „Батаљонци“, чланови музичке

детаљније »

Обележавање 20 година двојезичне наставе у Србији

На позив две двојезичне француско-српске школе Треће београдске гимназије и ОШ „Владислав Рибникар“ представници нашег двојезичног тима директорка Марина Вучинић, наставник  у двојезичној настави Милош Дедеић и координатор двојезичне наставе Тања Радовић присуствовали су предивно осмишљеној приредби поводом обележавања 20 година двојезичне наставе у Дечијем културном центру у Таковској 8 у Београду. Поред представника Министарства

детаљније »

КВИЗ ИЗ ОБЛАСТИ ПРОТИВПОЖАРНЕ ЗАШТИТЕ У КРАЉЕВУ

У петак 22.11.2024.г. Градски ватрогасни савез и Добровољно ватрогасно друштво Краљево организовали су квиз знања из области противпожарне заштите. Ученици наше школе са екипама „ Б“ категорије девојчица и дечака учествовали су у такмичењу. Екипа дечака у саставу: Страхиња Јовановић, Матија Утвић, Михајло Јанковић и Јанко Недељковић освојили су друго место и пехар. Екипа девојчица

детаљније »

Трећа конференција „Школа новца за основца“

Директорка наше школе Марина Вучинић и помоћник директора Кристина Павловић су 28.новембра присуствовале трећој конференцији под називом „Школа новца за основца“ одржаној у Београду у Хотелу „М“, на којој су представљени најбољи примери из праксе. Пројекат „Школа новца за основца“ је покренуло Министарство просвете заједно са Ерсте Банком 2020. године са циљем да унапреди знање ученика и помогне им да се боље припреме за свет финансија. У присуству наставника, учитеља и директора школа, представника Министарства просвете, Завода за унапређивање образовања и васпитања и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, конференцију је отворио Милан Пашић, помоћник министра просвете из Сектора за предшколско и основно образовање и васпитање. На конференцији се говорило о значају оснивања Ученичких задруга и потребе за јачањем предузетничких компетенција ученика од најмлађег узраста. Након тога, уследило је представљање примера добре праксе, па су тако били изложени производи наше Ученичке задруге Батаљонци – касице прасице, које су одлична идеја за подстицање финансијске писмености, нарочито међу ученицима основношколског узраста. Kроз игру са штедњом, ученици уче основне принципе новца, штедње и постављања циљева. Стављањем новчића у касицу прасицу, развијају свест о вредности новца и како мала уштеда може да расте током времена, што им помаже да у будућности доносе паметније финансијске одлуке. Присутнима се обратио и др Златко Грушановић, директор Завода за унапређивање образовања и васпитања. Конференција је обухватила и панел дискусију под називом „Унапређивање рада школе кроз развој међупредметних компетенција – финансијска писменост и предузетништво“.

детаљније »
Scroll to Top