ОБЕЛЕЖЕН ДАН МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ „СТЕФАН ПРВОВЕНЧАНИ“

21.фебруар 2024.

Наши ученици на предавању „Српски језик на интернету“

У оквиру обележавања Међународног дана матерњег језика у Краљевачкој библиотеци одржано је предавање под називом „Српски језик на интернету“. О овој занимљивој теми говорио је Слободан Новокмет из Института за српски језик САНУ-а. Интересовање за ову трибину било је велико, а наши ученици били су у пратњи наставница српског језика и књижевности Марине Лончаревић и Анице Вучинић.

Циљ овог предавања био је указивање на обележја српског језика на интернету и развијања критичког односа према овом језичком варијетету.

Предавач Новокмет је у живом интерактивном односу са присутнима изнео многе занимљиве податке. У Србији се највише користи друштвена мрежа Фејсбук, Новак Ђоковић је најпраћенији Србин са преко десет милиона пратилаца, а фудбалер Роналдо најпраћенија личност на свету. Ови подаци сведоче о свеприсутности друштвених мрежа у животу појединаца. То је и с временом наметнуло посебан језик који се на њима развио. У сврху ефикасности и брже комуникације српски језик на интернету добио је посебна обележја, тачније развио се у један нови језички варијетет. Упечатљиве особине тог језика су: фамилијарност, спонтаност, скраћивање реченица и речи и одступања од језичке норме. У овај језик све више улазе речи из енглеског језика које попримају и наше творбене моделе. Свима је познат низ речи: таг, таговати, фоловерси, стори и рилс, шеровање и шеровати, твитовати и ретвитовати. Овај специфични језик добио је и назив „електронски пиџин“ или „англосрпски језик“.

Српски језик на интернету највише се развија и мења код младе популације, па постаје нови жаргонски варијетет. У њему је доминантна употреба латинице, и то оне без дијакритичких знакова, домаће речи се истовремено користе са неадаптираним англицизмима (Shto se nisi jawila???), а речи се скраћују на слова (pozz, bzv, lol, rofl) или се истовремено комбинују са бројевима ( 4 you, 2morow). Интерпункцијски знакови се умножавају, као и вокали. Интернет језик је, по речима Новокмета, а чему и сами сведочимо, незамислив без емотикона и емоџија. Он је истакао да су студије показале штетност употребе ових невербалних знакова по језичку културу јер доводе до сиромашења фонда речи.

Највећи проблем новог српског језика који се користи на интернету је непоштовање језичке норме који се некад намерно, из помодности, а некад из незнања појављује. С тим у вези, Новокмет је препоручио неколико сајтова на којима сви могу проверити неке језичке недоумице и развити своју културу онлајн комуникације.

Из истраживања употребе српског језика на интернету наметнуо се закључак да је ниво језичке културе говорника српског језика веома низак и да не постоји свест о томе да се говор саобрази са нормом и правилима употребе. Ово предавање имало је управо ту освешћујућу сврху. Надамо се да ће сви у процесу образовања утицати на то да нове генерације схвате да је жаргону место у уском кругу младих, а правилно и лепо изражавање  добродошло у свим приликама.

                         Аница Вучинић, професор српског језика и књижевности

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

ПРИРУЧНИЦИ ЗА РОДИТЕЉЕ

Одрастање у демократској породици – ПРИРУЧНИК ЗА РОДИТЕЉЕ ДЕЦЕ УЗРАСТА 6 – 10 И 11 – 14 ГОД Водич-Васпитање у функцији добробити и целовитог развоја деце

детаљније »

Шта знаш о Црвеном крсту

У оквиру обележавања Недеље Црвеног крста од 2010. године организује се квиз „Шта знаш о Црвеном крсту“ за ученике петог разреда. Ове године на такмичењу одржаном 25. 4. 2024. у просторијама Црвеног крста Краљево, нашу школу је представљао тим ученика одељења V-1: Јелена Јевремовић, Вељко Вујовић, Николина Филиповић, Алекса Станојевић и Ана Мирковић. Они су

детаљније »

Највернији такмичари – наши осмаци

Четвртог дана књижевног маратона „Батаљонци књигољупци“ такмичили су се, можемо слободно рећи, најбољи ученици, наши осмаци. Такав епитет залужују с обзиром на одговорност коју су показали према овој манифестацији и на све поштовање за писану реч и књижевност. Упркос свим обавезама које имају у овом делу године, носила их је снажна жеља да у књижевном

детаљније »

Посета Музеју илузија 24.04.2024. године

Поводом обележавања Дана планете Земље у Музеју илузија организовано је предавање у оквиру којег су ученици петог, шестог и седмог разреда наше школе имали прилику да се упознају и дискутују о значајним еколошким темама. Поред правилног одлагања отпада, рециклаже, загађивања животне средине, ученици су дискутовали о обновљивим и необновљивим изворима енергије, као и о негативном

детаљније »
Scroll to Top