Четвртог дана књижевног маратона „Батаљонци књигољупци“ такмичили су се, можемо слободно рећи, најбољи ученици, наши осмаци. Такав епитет залужују с обзиром на одговорност коју су показали према овој манифестацији и на све поштовање за писану реч и књижевност. Упркос свим обавезама које имају у овом делу године, носила их је снажна жеља да у књижевном маратону учествују и ове, завршне године боравка у ОШ „IV краљевачки батаљон“.
Три тима су књижевним делима приступили зрело, показујући одлично знање из књижевности, а њихова маштовитост и духовитост одушевили су жири и публику.
Победничку екипу „ Калиопе“ чиниле су ученице 8/5: Милица Лишанин, Милица Караичић, Ива Вучковић, Софија Срећковић и Милена Трифуновић.
У визуелном делу представљања књиге осмислиле су плакат за књигу „Мисија: Музеј“ Иване Нешић. Иза сваке илустрације налазило се писамце којим се дубље задире у свет ове интересантне књиге. Тако су показале да је књижевност магија у коју се продире корак по корак и која води до најдубљих истина о свету.
Драмски део био је изведен уз сведену, али добро одабрану сценографију, слику Саве Шумановића. Откриле су нам пуну свест о значају музеја и књижевног стваралаштва за свеукупни развој личности и друштва. На крају, у квизу су бриљирале са осамнаест тачних одговора.
Другопласирани тим „Бескрајни ум“ чиниле су ученице 8/4. Емилија Лазовић, Ина Зечевић и Николина Данић. Најинтересантнији део у њиховом представљању био усмени део који је комбиновао све облике уметничког изражавања: сјајно изведен монолог уз наративне и дијалошке делове. У визуелном делу, њихов плакат биоје право мало ремек-дело збирке цртежа.
Трећи тим је одабиром свог имена „Деца лоших музичара“ показао један изграђен музички укус. Њега су чинили ученици 8/6: Елена Миловановић, Ђурђа Адамовић, Вук Анђелковић и Алекса Мунитлак. Они су одабрали класичнији облик визуелног представљања књиге, пауер поинт презентацију, док су за драмски део део одабрали једну свакодневну сцену из ђачког живота.
Сва три тима су се фокусирала да својим тумачењем покажу зашто одабране књиге треба прочитати, у чему је њихова лепота и књижевна вредност. Тиме су показали зрелост, знање из књижевности и верност Маратону.
Овакве похвале дао је и жири, који су чиниле: Ана Гвозденовић, уредница у Издавачкој кући „Повеља“, Горица Динуловић, глумица Краљевачког позоришта и Ана Милуновић, професор српског језика и књижевности у ОШ „СветозарМарковић“.
Поносне смо на ове ученике који су се на најлепши начин опростили са „Књигољупцима“, али не и са књижевношћу. Они ће бити наши мисионари и прави драгуљи школа које буду похађали. Желимо им сву срећу!
Аница Вучинић и Марина Лончаревић, професори српског језика и књижевности