Ментално здравље утиче на то како људи мисле, осећају и делају. Добро ментално здравље помаже деци, младима и одраслима да доносе здраве изборе, остваре личне циљеве, развију здраве односе и суоче се са стресом. Очување менталног здравља деце и младих један је од приоритета друштва, а школе имају важну улогу у превенцији и унапређивању менталног здравља. Децу и младе треба научити техникама управљања стресом, како да разговарају о својим емоцијама и осећањима. Промовисање и унапређење менталног здравља је јако важно, јер се применом различитих техника ствара позитивно окружење за ученике, запослене и све учеснике образовно-васпитног процеса, а самим тим отвара се могућност за подстицај за учење и здрав развој личности.
Поводом Светског дана менталног здравља стручне сараднице наше школе разговарале су са ученицима и запосленима у школи о очувању и неговању менталног здравља и превентивним активностима. Са ученицима је дискутовано о стратегијама унапређивања менталног здравља, они су дошли до закључка да квалитетан сан, физичка активност, здрава исхрана и рекреативно-забавни садржаји могу у великој мери да утичу на очување и правилно развијање менталног здравља.
У сваком одељењу које су посетиле након разговора са ученицима председник одељењске заједнице у име одељења је извукао и прочитао поруку, која се тиче превенције менталног здравља. Сви запослени извукли су по једну поруку о начину очувања менталног здравља, коју су задржали за себе, уз најчешће коментаре да је садржај поруке био добар путоказ за одржавање и неговање њиховог менталног здравља и да треба чешће организовати овакве активности.
Стручне сараднице основне школе
„IV краљевачки батаљон“