Папир је настао у древној кинеској цивилизацији, а неке назнаке настајања датирају још из 2. века пре нове ере. Како је напредовала техника и технологија, тако је и производња папира усавршавана. Данас трошимо превише ресурса, уништавамо шуме како би производили хартију, а рециклажа још увек није достигла пун капацитет. Зато ми у нашој школи, која има и статус Еко школе, водимо рачуна о заштити животне средине и размишљамо о обнављању и рециклажи папира.
Из тог разлога прикључили смо се eTwinning пројекту transformation story / upcycling project у којем се бавимо рециклирањем старог папира коришћењем традиционалних метода.
Ученик четвртог разреда Кристијан Радељак је са педагогом школе Тијаном Билибајкић активно учествовао у изради свих задатака који су обухваћени пројектом. Правили смо нови папир рециклирајући стари додајући воду, разлили у калупове и сушили природним путем. Затим смо увезивали, укоричили и направили уникатну свеску.
Поред ових традиционалних метода које смо користили, у овом пројекту нам је у више наврата било дозвољено да користимо средства савремене комуникације и вештачку интелигенцију чиме смо унапредили наше дигиталне компетенције. Користећи апликацију Canva правили смо лого и постер пројекта, а можемо се похвалити да је наше идејно решење постера добило навећи број гласова у анкети у којој су учествовале све школе обухваћене пројектом, углавном из Турске. Пројекат траје до јуна месеца, а ми се радујемо финалним продуктима нашег рада, а надамо се и да ћемо усавршити ручни рад и прављење уникатних свески од рециклажног материјала и тиме показати да поседујемо предузетничке вештине.
Тијана Билибајкић