Људе спајају невидљиве нити и није битно како се зовемо, којим језиком говоримо, сви се сучавамо са истим дилемама, тежимо истинским вредностима и промишљамо о свему што нас окружује. Интернационални мотиви повезују књижевности широм света, а нас је књижевност, тачније поезија, спојила са љубитељима лепе речи са школама из Турске и Италије. Учествујући у овом програму, ширимо знања о другим културама, мотивима који су универзални у поезији светске књижевности, писању и компоновању сопствених песама користећи дигиталне алате попут Suno програма, и што је најважније, учимо о другим културама, промовишемо националну поезију и развијамо комуникацијске вештине будући да све причамо на енглеском језику.
Из Основне школе „IV краљевачки батаљонˮ у пројекту учествују наставнице српског језика и књижевности Нада Тијанић и Марина Лончаревић и наставница музичке културе Катарина Дуловић и ученици из осмог разреда: Стефан Ђукановић, Ирина Костић, Лана Милосављевић, Богдана Станојловић, Ангела Царциду и из седмог разреда: Вук Стевић, Адриана Вучићевић, Ана Славковић, Исидора Радовић, Ана Милићевић и Милица Јовановић. Поред наше школе учествују још и једна школа из Италије и осам из Турске.
Наставници су у марту имали први онлајн састанак преко Zooma када смо се међусобно представили и упознати смо са планом пројекта и активностима. Након прављења аватара и представљања ученика и наставника у Padletu, ученици су у тимском раду креирали у Canvi постере и логое, као и слоган пројекта. Следећи задатак се састојао у одабиру једног песника, његове песме и музичке композиције настале на основу те песме. Тимови из наше школе су бирали великане српске поезије попут Бранка Радичевића, Ј. Ј. Змаја, Војислава Илића, Душка Трифуновића, Пере Зупца, Алексе Шантића…
Такође, сваки тим је имао задатак да осмисли по један стих на енглеском језику и преведе га на турски на тему љубави и стихови из свих тимова чине три јединствене песме, чиме смо показали да је језик поезије заправо језик љубави који не познаје разлике ни границе.
У Suno програму ученици су се, користећи вештачку интелигенцију, окушали у компоновању и на стихове који су написали, стварали сопствену музику. У мају је био одржан и онлајн састанак за ученике који су у пратњи својих наставника представили своје радове. Сваку земљу је представљао по један ученик и нашу школу је представљала Адриана Вучићевић, VII-4, која је веома надахнуто говорила о поезији Пере Зупца и његовој дивној поеми „Мостарске кишеˮ.
Све активности ученика, осим на eTwinning платформи видљиве су и на друштвеној мрежи Инстаграм. Захвални смо на прилици да учествујемо у овом пројекту, уживамо учећи о поезији на мало другачији начин, јер „сви су људи песници у срцуˮ.
Марина Лончаревић, проф. српског језика и књижевности