Посета Ученичког парламента Народној скупштини

Као чланови ученичког парламента наше школе, имали смо прилику да посетимо Дом Народне скупштине, који је због своје изузетне историјске и архитектонске вредности, као
и богате збирке уметничких дела, проглашен за споменик културе 1984. године.
У холовима краљевских одаја звала нас је историја да нам опет исприча своју причу.
Простор на коме се данас налази Дом Народне скупштине у време почетка изградње, 1907. године је био зарастао у коров и шевар, а у првој половини 19. века овде се налазила једна од најлепших турских џамија у Београду. Она је била сазидана од тесаног камена, али је њена градња била напуштена и дуго је стајала тако недовршена па је прозвана Батал џамија. Њен назив потиче од турске речи батал што значи — порушена, запуштена. Поред џамије је пролазио Цариградски друм, који се пружао данашњом трасом Булевара краља Александра. На пољани у близини џамије, а на месту данашњег Дома народне  скупштине, 1830. године је одржана Велика народна скупштина Србије на којој је прочитан хатишериф (последњи корак ка успостављању аутономије) турског султана Махмуда II о правима Срба и султанова одлука којом се кнезу Милошу Обреновићу потврђује право наследног кнеза. Након одласка Турака из Србије, 1867. године, Батал џамија је била срушена, али је читав крај још дуго времена носио назив по њој.
Дивно је било сазнати, од најинформиснијих историчара да је изградња парламента трајала веома дуго, скоро 30 година. Камен темељац је 27. августа 1907. године положио краљ Србије Петар I Карађорђевић, али је градња прекинута избијањем Првог светског рата. Наставак радова није отпочео одмах након завршетка рата, па је зграда  завршена тек 1936. године, а прво заседање Народне скупштине Краљевине Југославије у овој згради је одржано 21. октобра 1936. године. Зграду парламента је пројектовао архитекта Јован Илкић, који је преминуо 1917. године, не дочекавши завршетак изградње.
Одлуком Скупштине града Београда из 1984. године Дом народне скупштине је проглашен за споменик културе.
Уз пратњу историчара уметности, упознали смо се са историјом и уметнинама које се налазе у овом здању. Обилазак смо почели од вестибила, улазног предворја, где смо се упознали са историјатом овог монументалног здања. У малој сали уз причу о процесу доношења закона, погледали смо дела ликовне уметности, док смо у великој сали имали прилику да присуствујемо седници Народне скупштине.
Обилазак смо наставили у библиотеци, где смо слушали приче о Браниславу Нушићу, као једном од најзначајнијих библиотекара Народне скупштине.
Највећи утисак на нас оставио је салон кнеза Павла, где смо се сусрели са уметничким вредностима и занимљивостима из живота краљева и принчева у Краљевини Југославији.
Препоручили бисмо свима посету Дому Народне скупштине, јер ово импозантно здање никога неће оставити равнодушним.
Обилазак смо наставили у библиотеци, где смо слушали приче о Браниславу Нушићу, као једном од најзначајнијих библиотекара Народне скупштине.
Највећи утисак на нас оставио је салон кнеза Павла, где смо се сусрели са уметничким вредностима и занимљивостима из живота краљева и принчева у Краљевини Југославији.
Препоручили бисмо свима посету Дому Народне скупштине, јер ово импозантно здање никога неће оставити равнодушним.
Уз велику захвалност директорки школе, наставницима и посланици нашег града, који су нам омогућили да доживио ово искуство, слободно можемо обећати да ћемо оправдати указану част и поверење.
Јована Ћировић, 8/2 Душан Луковић, 8/4 Лука Радовић, 8/4

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Шта знаш о Црвеном крсту

У оквиру обележавања Недеље Црвеног крста од 2010. године организује се квиз „Шта знаш о Црвеном крсту“ за ученике петог разреда. Ове године на такмичењу одржаном 25. 4. 2024. у просторијама Црвеног крста Краљево, нашу школу је представљао тим ученика одељења V-1: Јелена Јевремовић, Вељко Вујовић, Николина Филиповић, Алекса Станојевић и Ана Мирковић. Они су

детаљније »

Највернији такмичари – наши осмаци

Четвртог дана књижевног маратона „Батаљонци књигољупци“ такмичили су се, можемо слободно рећи, најбољи ученици, наши осмаци. Такав епитет залужују с обзиром на одговорност коју су показали према овој манифестацији и на све поштовање за писану реч и књижевност. Упркос свим обавезама које имају у овом делу године, носила их је снажна жеља да у књижевном

детаљније »

Посета Музеју илузија 24.04.2024. године

Поводом обележавања Дана планете Земље у Музеју илузија организовано је предавање у оквиру којег су ученици петог, шестог и седмог разреда наше школе имали прилику да се упознају и дискутују о значајним еколошким темама. Поред правилног одлагања отпада, рециклаже, загађивања животне средине, ученици су дискутовали о обновљивим и необновљивим изворима енергије, као и о негативном

детаљније »

Ускршња продајна изложба

Традиционално, као и претходних година, 25.4. 2024. у дворишту наше школе је одржана Ускршња продајна изложба.Ученици од првог до осмог разреда су представили своје рукотворине, ускршње декорације, корпице за јаја, ускршње венчиће, и на овај начин заједно са посетиоцима изложбе, пожелели срећне предстојећу Ускршње празнике.

детаљније »

ПОСЕТА БЕЛОМ ДВОРУ

Време даривања, време радовања ‒ у сусрет Васкрсу Поводом предстојећих васкршњих празника дана 25. 4. 2024. уприличена је свечаност на Белом двору у Београду којој су присуствовали и ученици наше школе. Магдалина Матковић (IV-4), Лена Аксентијевић (V-5) и Андријана Васиљевић (VII-5) су у пратњи наставника историје, Александра Мировића, присуствовале Васкршњем пријему, који се традиционално организује на

детаљније »

Четврти дан такмичења. Осмаци на сцени

Најстарији на читалачкој сцени Иако имају највише обавеза, нашли су време и начин да заблистају на сцени школског амфитеатра.Данас су ученици 8.разреда показали зрелост, спремност, али и уиграност поучени искуством стеченим вишегодишњим учешћем у овој манифестацији.Данашњи жири у саставу: Ана Гвозденовић, Ана Милуновић и Горица Динуловић вреднујући залагање екипа, аргументацију, културу говора али и знање учесника

детаљније »
Scroll to Top