Kонференцијa „Предузетничко учење и млади – истражите Еразмус+ могућности”

Kонференцијa „Предузетничко учење и млади – истражите Еразмус+ могућности” одржаној 31. јануара у Београду. Оснивање тима за сарадњу са Еразмус+ у ОШ „IV краљевачки батаљон“ резултирано је низом похађаних обука које су биле онлајн као што је вебинар везан за писање КА1 пројеката, којем је присуствовало пет чланова тима и вишечасовна радионица којој је присуствовала Снежана Шашић, а прихваћене су и наше апликације за конференцију „Предузетничко учење и млади – истражите Еразмус+ могућности” и радионицу Обука за писање КА2 пројеката у Београду.

Конференција „Предузетничко учење и млади – истражите Еразмус+ могућности” одржана је 31. jануара у хотелу „88 rooms” у Таковској 49, а присуствовале су јој чланови Еразмус+ тима школе Наташа Вуковић и Тања Радовић. Догађај је пре свега био намењен младима и развијању њихових предузетничких способности, али било је и пуно представника основних и средњих школа и факултета који раде са младима. ОШ „IV краљевачки батаљон“ је међу малим бројем основних школа које имају Ученичку задругу и негују предузетништво код ученика нудећи изборни предмет Предузетништво и могућност учешћа у практичним предузетничким активностима као што је производња фигура на 3Д штампачима, прављење уметничких и других рукотворина и њихово продавање на традиционалним Божићним и Ускршњим изложбама. Повод за присуство овој конференцији није била само намера да се учествује у пројекту на тему предузетништва већ и могућност да изразимо своје мишљење и објаснимо своје проблеме са којима се предузетништво у основној школи сусреће. Непостојање уџбеника за овај предмет и мали број акредитованих обука за наставнике само су неки од потешкоћа, али и даље велики број ученика седмог и осмог разреда бира овај предмет и нада се да од малих ногу стекне предузетничке компетенције.

Поред Ведране Марковић из Фондације Темпус која нас је водила током целе конференције, уводну реч на конференцији имали су Martin Klaucke, шеф Операције 2, Делегације Европскеуније у Србији, Снежана Клашња, саветница министра Министарства туризма и омладине и Марија Филиповић-Ожеговић, управница Фондације Темпус. Посебно исцрпну презентацију стања предузетништва код младих у Србији са пуно упоредних података и графикона изнела је Милица Борјанић, програмска менаџерка Кровне организације младих Србије.

За ову прилику Еразмус+ представници су организовали фантастичну панел дискусиjу са представницима Националне службе за запошљавање, организације Достигнућа младих у Србији и Националне организације практичара омладинског рада. Свако од њих је са своје стране изнео активности сектора којим се бави и био оптимистичан у вези ове теме иако сами подаци показују да је предузетништво код младих у Србији практично тек у зачетку, и да млади не доносе довољно развијене предузетничке вештине после завршене школе као, на пример, млади из Естоније и Финске.

Оно што смо научили из ове дискусије, а што је сваки учесник дискусије покушавао да надогради су вештине које млади предузетник треба да има и начин на који се оне морају развијати кроз школовање. Да би ученик постао добар предузетник мора да поседује иновативност, креативност и вештину управљања ризицима, а такође и временом. У Србији се годишње оснује око 200 ученичких компанија у средњим школама и они треба да имају менторе, људе из бизниса. Предузетници се не рађају већ се те вештине стичу праксом и развијањем предузетничких вештина. Неке од тих вештина су пре свега комуникација, јавни наступ и презентовање које се може вежбати у школи. Затим је потребан тимски рад, дигитална писменост, тј. управљање ИКТ алатима, а потребно је знати управљати стресом, познавати систем у којем млади живе и развијати њихову мобилност јер прави бизнис је само онај који се шири ван граница земље. Развiјање критичког мишљења, емпатије и друшtвених вештина би такође помогло. Треба радити на афирмацији женских предузетника, јер је њих пуно мање и инсистирати на међусекторској сарадњи. Помоћ треба да пружи привредна комора, бизнис инкубатори, дигиталне платформе, Министарства просвете, омладине и финансија. Треба радити на промоцији предузетничког размишљања и борити се против бирократије и недостатка правих информација. Реформа школства је такође битна јер млади у Финској, Шведској и Естонији излазе из школе много способнији да анaлизирају и критички мисле. Знају добро математику и креативни су тако да могу одмах да започну посао што није случај код нас.

Selahattin Ciritci, омладински тренер из Турске показао нам је део своје праксе коју спроводи у целој Европи обучавајући младе да буду предузетници. Овај део конференције био је најдинамичнији и прави радионички са пуно питања на енглеском језику, интеракције и подстицања на анализу и размишљање.

Најзад, оно што је свима било најинтрeсантније, а везано је искључиво за активност Еразму+ програма била је панел дискусија о предузетничким пројектима који су били најуспешнији и могућност постављања питања представницима Северне Македоније, Хрватске и Србије који су у пројектима са младима успешни и имају менторске улоге.

Вратиле смо се из Београда са много нових идеја не само о КА1 и КА2 пројектима за предузетништво већ и савета како унапредити предузетништво у школи и на чему радити како би се ове вештине боље развиле код наших ученика.

                                                  Тања Радовић, Еразмус+ координатор ОШ „IV краљевачки батаљон

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Шта знаш о Црвеном крсту

У оквиру обележавања Недеље Црвеног крста од 2010. године организује се квиз „Шта знаш о Црвеном крсту“ за ученике петог разреда. Ове године на такмичењу одржаном 25. 4. 2024. у просторијама Црвеног крста Краљево, нашу школу је представљао тим ученика одељења V-1: Јелена Јевремовић, Вељко Вујовић, Николина Филиповић, Алекса Станојевић и Ана Мирковић. Они су

детаљније »

Највернији такмичари – наши осмаци

Четвртог дана књижевног маратона „Батаљонци књигољупци“ такмичили су се, можемо слободно рећи, најбољи ученици, наши осмаци. Такав епитет залужују с обзиром на одговорност коју су показали према овој манифестацији и на све поштовање за писану реч и књижевност. Упркос свим обавезама које имају у овом делу године, носила их је снажна жеља да у књижевном

детаљније »

Посета Музеју илузија 24.04.2024. године

Поводом обележавања Дана планете Земље у Музеју илузија организовано је предавање у оквиру којег су ученици петог, шестог и седмог разреда наше школе имали прилику да се упознају и дискутују о значајним еколошким темама. Поред правилног одлагања отпада, рециклаже, загађивања животне средине, ученици су дискутовали о обновљивим и необновљивим изворима енергије, као и о негативном

детаљније »

Ускршња продајна изложба

Традиционално, као и претходних година, 25.4. 2024. у дворишту наше школе је одржана Ускршња продајна изложба.Ученици од првог до осмог разреда су представили своје рукотворине, ускршње декорације, корпице за јаја, ускршње венчиће, и на овај начин заједно са посетиоцима изложбе, пожелели срећне предстојећу Ускршње празнике.

детаљније »

ПОСЕТА БЕЛОМ ДВОРУ

Време даривања, време радовања ‒ у сусрет Васкрсу Поводом предстојећих васкршњих празника дана 25. 4. 2024. уприличена је свечаност на Белом двору у Београду којој су присуствовали и ученици наше школе. Магдалина Матковић (IV-4), Лена Аксентијевић (V-5) и Андријана Васиљевић (VII-5) су у пратњи наставника историје, Александра Мировића, присуствовале Васкршњем пријему, који се традиционално организује на

детаљније »

Четврти дан такмичења. Осмаци на сцени

Најстарији на читалачкој сцени Иако имају највише обавеза, нашли су време и начин да заблистају на сцени школског амфитеатра.Данас су ученици 8.разреда показали зрелост, спремност, али и уиграност поучени искуством стеченим вишегодишњим учешћем у овој манифестацији.Данашњи жири у саставу: Ана Гвозденовић, Ана Милуновић и Горица Динуловић вреднујући залагање екипа, аргументацију, културу говора али и знање учесника

детаљније »
Scroll to Top